Bo vesolja konec, še preden ugasne Sonce?

Kako verjetna je možnost, da bi celotno vesolje doseglo svoj konec še pred pričakovano smrtjo Sonca.

Objavljeno
31. marec 2016 17.19
Ra. K.
Ra. K.

Astronomi so si edini: vesolje se nezadržno širi, in to čedalje hitreje. In če bo ta vse večja hitrost ostala konstantna, če se torej ne bo spreminjala oziroma upočasnila, se bo nazadnje vse v kozmosu razpotegnilo do skrajnosti, vse se bo skrajno oddaljilo drugo od drugega, vesolje pa se bo ohladilo v večni »konec toplote«. K sreči še ne prav kmalu, ampak šele čez nekaj milijard let.

Obstaja pa še drugačna, hitrejša možnost konca vesolja, meni portugalski astrofizik dr. Diego Sáez-Gómez z Lizbonske univerze. Čedalje hitrejše širjenje vesolja je po prevladujočem prepričanju znanstvenikov posledica skrivnostne snovi, imenovane temna energija. In če se skupna količina temne energije povečuje, potem se bo čedalje hitreje širilo tudi vesolje, vse dokler se struktura prostor-čas ne bo dokončno raztrgala s tako imenovanim velikim razparanjem, domneva dr. Gómez.

Koliko časa nam torej še preostane? Raziskovalna skupina na omenjeni portugalski univerzi je pod vodstvom profesorja Sáez-Gómeza o tem vprašanju izdelala modele različnih scenarijev. In na podlagi najnovejših podatkov o širjenju vesolja so izračunali, da bi se »veliko razparanje« po najhitrejšem možnem scenariju lahko zgodilo že čez 2,8 milijarde let.

Ugotovitev je presenetljiva. Navsezadnje so si znanstveniki dovolj edini tudi o tem, da naše Sonce ne bo ugasnilo še skoraj dvakrat tako dolgo – svetilo naj bi še približno pet milijard let. Zato bi bilo res presenetljivo, če bi celotno vesolje doseglo svoj konec še pred pričakovano smrtjo Sonca. Kljub temu pa je vredno razmišljati tudi o takšnem scenariju, so prepričani dr. Sáez-Gómez in njegovi raziskovalci.