Bomo pili vlago iz zraka?

Avstrijaki oblikovalec Kristof Retezár je razvil steklenico, ki lahko načrpa vlago iz zraka in jo kondenzira v pitno vodo.

Objavljeno
23. junij 2016 14.33
S. R. P.
S. R. P.

Kristof Retezár, industrijski oblikovalec z Dunaja, je razvil steklenico, ki lahko načrpa vlago iz zraka in jo kondenzira v pitno vodo. Priročno napravico, ki se je je že prijelo ime Fontus, je mogoče pritrditi na kolo, tako da si lahko kolesarji med vožnjo po pokrajini, kjer ni vodnjakov, sami »pridelajo« vodo. Fontus deluje po principu kondenzacije, ki jo na primer opazimo, ko iz hladilnika vzamemo pločevinko pijače in jo nekaj minut pustimo na kuhinjskem pultu. Na pločevinki se že v približno minuti ali nekaj več naberejo kapljice vlage.

»To je kondenzacija vlage, ki je v zraku,« je za revijo Live Science razložil Retezár. »V zraku je vedno nekaj vlage, ne glede na to, kje ste – celo v puščavi. To pomeni, da je človek potencialno vedno sposoben to vlago iz zraka na neki način uporabiti, v primeru moje naprave za pitno vodo.«

Napravo, ki jo poganja sončna energija, sestavlja kondenzator, ki deluje kot hladilnik. Povezan je s hidrofobično površino, ki odbija vodo. Ko napravica, pritrjena na kolesu, zajema vase zrak in se hidrofobična površina ohladi, se v steklenički nabere voda.

»Hidrofobična površina v trenutku odbije kondenzirano vodo, ki se nato po kapljicah nabira v steklenici. Fontus pravzaprav zajema vodo v plinasti obliki in jo pretvarja v tekoče stanje,« pojasnjuje Retezár.

Fontus lahko v eni uri »proizvede« pol litra vode v razmerah, ko je temperatura zraka od 30 do 40 stopinj Celzija, vlaga pa od 80- do 90-odstotna. Prototip naprave ima filter, ki preprečuje, da bi v steklenico zašla prah in mrčes, nima pa še takega, ki bi zagotavljal, da se v vodi ne bi znašli drugi onesnaževalci iz zraka.

»Voda, ki jo bo pridelal Fontus, bo načeloma čista, razen če ne bo onesnažen zrak v okolju, kjer bo deloval,« zagotavlja Retezár. »Razmišljamo že, da bi izdelali steklenico z ogljikovim filtrom, ki bi bila primerna za uporabo v mestih in drugih okoljih z onesnaženim zrakom. Naš prvotni namen je bil narediti steklenico, ki bi jo uporabljali v naravi, kjer ni dostopa do pitne vode, vendar je zrak čist.«