Eksplozija zvezde na robu vesolja

Astronomi so prvič videli supernovo kar štirikrat.

Objavljeno
05. marec 2015 14.53
I. K., Znanost
I. K., Znanost

Zgornja animacija pokaže, kako močna gravitacija zaradi jate galaksij z veliko maso ukrivi in fokusira svetlobo supernove, ki se nahaja v ozadju te jate. V primeru močnega (in multiplikativnega) lečenja je možnih več poti svetlobe (štiri okoli manjše galaksije in še dodatni dve). Te poti svetlobe vodijo skozi različne dele jate galaksij in so tudi različno dolge, kar pomeni, da zaznamo supernovo ob različnih časih; razlika nekaj dni za štiri poti, ki jih vidimo, in več let za dodatni dve.

***

Astronomi so s Hubblovim teleskopom opazili eksplozijo zvezde. Takšen pojav imenujejo supernova in so v vesolju kar pogosti. Vendar pa je ta supernova prva, ki so jo astronomi videli kar štirikrat.

Podobno kot povečevalno steklo, s katerim lahko pri preslikavi povečamo objekt, lahko astronomi tudi v vesolju opazijo podoben pojav. Supernova SN Refsdal je preslikana, ker je med supernovo in nami še ena galaksija, ki deluje podobno kot leča. Le-ta omogoča, da astronomi s pomočjo tako imenovanega lečenja vidijo supernovo, ki je oddaljena od nas skoraj 10 milijard svetlobnih let. Brez takšnega lečenja bi bila taka supernova prešibka in je ne bi zaznali niti z najboljšimi teleskopi.

Pri tej preslikavi pa je bila lega supernove celo tako ugodna, da so dobili ne eno, ampak štiri različne slike iste supernove.

»Takšna opazovanja omogočajo, da lahko preučujemo naše vesolje, preučujemo snov, iz katere je vesolje sestavljeno in izmerimo, kako se je vesolje širilo v preteklosti in predvidimo, kako se bo razvijalo v prihodnosti,« pravi dr. Maruša Bradač, s kalifornijske univerze Davis, ki je ena izmed soavtorjev danes objavljenega članka v reviji Science o prvi supernovi, ki so jo odkrili z gravitacijskim lečenjem.