Izdelujemo otroški sanjski stroj: Pripomoček za varno vožnjo

MyMachine: Stroj si je zamislila učenka 3. razreda. Ideja? Ko bo voznik zmanjšal hitrost, ga bo stroj pohvalil.

Objavljeno
03. februar 2016 10.20
Mihajela Črnko
Mihajela Črnko
Vsak ustvarjalni proces potrebuje prostor za ideje, ki jim je treba prisluhniti, jih preizkusiti in tudi uresničiti, kar je osnovni in najpomembnejši korak k inovativnosti. MyMachine ustvarja interdisciplinarno okolje, ki mlade postavi v vlogo pobudnikov sprememb in graditeljev prihodnosti. Predvsem je orodje tistih, ki jim je še dovoljeno sanjati.

Projekt MyMachine spodbuja sodelovanje, inovativnost, ustvarjalnost, izmenjavo idej ter medgeneracijsko učenje o tem, kako se soočiti z izzivi. Prihodnjim generacijam omogoča, da preizkusijo, uresničijo in prenesejo v življenje ideje, ne glede na to, kako nore se lahko slišijo sprva. V treh korakih povezuje celoten izobraževalni sistem; od otrok v vrtcih in osnovnih šolah do dijakov in študentov.

Projekt, ki ga koordinirajo na Institutu Jožef Stefan, teče že drugo šolsko leto. V lanskem ciklu so bili izdelani štirje sanjski stroji, v letošnjem šolskem letu pa so se aktivnostim pridružile številne nove izobraževalne institucije in na podlagi idej najmlajših je v izdelavi deset prototipov.

Enega izmed njih izdelujejo študenti in dijaki Šolskega centra Velenje, ideja zanj pa je nastala na Osnovni šoli Griže, na podružnični šoli Liboje.

Vse ideje, ki bodo izdelane letos, so bile javnosti prvič predstavljene 20. 1. 2016 na razstavi MyMachine: Gradimo sanjske stroje. Foto: Matija Ovsenek

Izumljamo

Sodelovanje se je začelo na začetku šolskega leta, ko so se učenci lotili risanja idej na Osnovni šoli Griže in na njenih podružnicah. Tam so izumili, narisali in pojasnili delovanje, številne zanimive naprave, ki si jih želijo. Pri tem so jim učiteljice in učitelji pustili prosto pot in jih spodbujali na način, ki jih ni usmerjal ali omejeval njihove brezmejne ustvarjalnosti.

V naslednjem koraku se je otroški ustvarjalnosti pridružila inovativnost študentov in dijakov Šolskega centra Velenje, ki so ob zavedanju tehničnih omejitev izbrali ideje, za katere so našli možnosti za izdelavo. Po temeljitem premisleku so se odločili, da se bodo lotili izdelave Primočka za varno vožnjo v avtu. Sanjski stroj si je zamislila učenka 3. razreda Osnovne šole Griže podružnične Osnovne šole Liboje.

Dijaki in študenti so za izdelavo izbrali skico učenke 3. razreda Podružnične osnovne šole Liboje.                            Foto: MyMachine.si

Čeprav metodologija dela poteka v treh korakih, ti niso strogo ločeni, zato so bili učenci treh osnovnošolskih razredov dodatno povabljeni, da narišejo svojo različico izbranega sanjskega stroja. Tako ideja ni več le ideja posameznika, ampak so se z njo poistovetili vsi sodelujoči.

Stroj je po besedah učencev 3. razreda POŠ Liboje tak:

»Pomočnik za varno vožnjo je namenjen voznikom avtomobilov in otrokom, ki so v avtu. V primeru prehitre vožnje bo stroj opozoril voznika z glasovnim sporočilom 'Prehitro voziš!' Ko bo voznik zmanjšal hitrost na priporočeno hitrost, bo stroj voznika z glasovnim sporočilom pohvalil. Pomočnik za varno vožnjo bo modre barve.«

Načrtujemo

V drugem koraku sta se študent programa informatika Blaž Blažinčić in študent programa elektronika Višje strokovne šole Velenje Jernej Avberšek lotila tehničnih načrtov za izdelavo Pomočnika za varno vožnjo.

Njuni načrti natančno upoštevajo želje otrok in morebitni kompromisi, ki jih bodo zahtevale tehnične omejitve, bodo sprejeti s posvetovanjem z učenci, ki bodo ostali vključeni v proces načrtovanja in izdelave.

Načrtovanje, prve makete in testiranja bodo izvedeni v prihodnjih tednih, napredke pa bodo študenti in dijaki vsak četrti teden dokumentirali in objavljali na tem blogu.

Izdelujemo

V zadnjem koraku procesa se bo na podlagi tehničnih načrtov, in če bo treba, tudi s pomočjo industrijskih partnerjev, izdelave prototipa Pomočnika za varno vožnjo v avtu lotila ekipa dijakov Šolskega centra Velenje. Ekipo sestavljajo: Aron Koca in David Dominković iz elektro in računalniške šole, program elektrotehnik, in Dejan Sevčnikar, dijak strojne šole.

***

Mislite, da lahko prispevate idejo za izdelavo tega otroškega sanjskega stroja?

Ekipa, ki izdeluje opisani sanjski stroj, bo vesela vaših predlogov, zato nam pišite na facebook stran ali stopite v stik z nami prek spletne strani mymachine.si.

***

Mimogrede: medtem si lahko ogledate tudi, kako bi skupina mladih ustvarjalcev rada dosegla, da Slovenija postane ena izmed redkih držav, ki bo prišla v vesolje.