Kako te dni fotografirati meteorski roj

Fotograf Dejan Mijović je zbral nekaj preprostih nasvetov.

Objavljeno
12. avgust 2015 16.00
TOPSHOTS-TOPSHOTS-SPAIN-PERSEIDS-METEOR
Dejan Mijović
Dejan Mijović

Ali lahko uporabite mobilni telefon, tablični računalnik ali kamero Go-Pro?

Dvomim, vendar lahko poskusite. Leče v teh napravah verjetno niso dovolj hitre, da bi ujele nekaj, kar se premika vsaj 25.000 kilometrov na uro.

Kakšno fotografsko opremo boste potrebovali?

Digitalno refleksni fotoaparat (DSLR), stojalo, hiter objektiv, daljinski sprožilec in seveda jasno temno nebo, daleč od virov svetlobe.

Kakšne so idealne nastavitve na fotoaparatu?

Nastavite fotoaparat na stojalo in ga po polnoči usmerite proti severovzhodu, saj boste v tej smeri našli ozvezdje Perzej, iz katerega izhaja izraz za perzeide, se pravi prašne delce s kometa Swift-Tuttle, ki bodo kot utrinki osvetljevali nebo.

Za fotografiranje tega pojava nastavimo hitrost zaklopa dovolj počasi, da zajame meteorski roj, vendar ne tako počasi, da so zvezde videti kot sledi krožnic na nebu.

Izberite svoj način in bodisi zaklop odprite daljinsko ali s kablom bodisi nastavite intervalometer (timelaps), če imate to možnost na fotoaparatu. Nato vso noč fotografirajte ob določenih časovnih intervalih.

Svetujem vam uporabo najširšega objektiva, ki ga imate, s popolnoma odprto zaslonko (f: 2,8), ISO nastavite na 1600 ali 3200, čas pa naj bo nekje med 5 in 30 sekundami. Fotografirajte proti severovzhodnem nebu.

Kje je idealna postojanka?

Najboljše se je odmakniti od mestnih luči in oditi v bližnje hribe, kjer ste obdani z naravo, edini vir naravne svetlobe pa naj bo lunina svetloba. Če to ni mogoče, je dovolj že, da se odpravite na Rožnik, Golovec ali na Šmarno goro (za tiste iz Ljubljane ali okolice).

In če vam fotografija meteornega roja ne uspe?

Fotografiranje nočnega neba ni preprosto. Obstaja razlog, zakaj je večina fotografij meteornega roja zaščitena z avtorskimi pravicami. Meteorni dež je res težko ujeti. Ampak poskušati je zabavno. Če vam slučajno ne bo uspelo danes ponoči, ne obupajte in spet poskusite ob naslednji priložnosti, ki jih bo letos še kar nekaj. Številne družine načrtujejo kampiranje in izlete v naravo stran od mest prav zaradi tega nenavadnega, a čudovitega pojava.

***

Milijon kilometrov dolg oblak

Predsednik Astronomskega društva Orion iz Maribora Igor Žiberna je za STA pojasnil, da bodo letošnji pogoji za opazovanje tako rekoč idealni. Opazovalcem priporoča, naj si izberejo lokacijo brez svetlobnega onesnaženja, horizont pa naj bo odprt.

Prizor bo mogoče videti z vseh koncev našega planeta, zahvaljujoč perzeidom, prašnim delcem s kometa Swift-Tuttle na njegovi tirnici, ki jo prečka Zemlja vsako leto od sredine julija do sredine avgusta. Žiberna pravi, da je prisotnost prašnih delcev ravno v času prečkanja zemljine orbite popolnoma naključna. Prašni delci se imenujejo perzeidi, ker prihajajo iz ozvezdja Perzej. Ti utrinki sicer niso edini utrinki, ki jih lahko opazujemo na Zemlji, poznamo še geminide, leonide ali liride.

Svetlobne utrinke povzroča trčenje prašnih delcev, ki jih je komet izgubil med večkratnim potovanjem v bližino Sonca - veliki so od nekaj mikrometrov do nekaj centimetrov - z molekulami atmosfere.

Fenomen je mogoče spremljati skoraj dva tedna, kolikor potrebuje Zemlja za potovanje skozi meteorski roj.

Gre za gigantski oblak z milijardami prašnih delcev kometa, ki je dolg več kot milijon kilometrov, navaja AFP.