Ključni trenutek v zgodovini vesoljskega raziskovanja

Nasina vesoljska sonda Nova obzorja je vstopila v najintenzivnejše obdobje svojega približevanja Plutonu.

Objavljeno
14. julij 2015 15.04
Radovan Kozmos, znanost
Radovan Kozmos, znanost
Danes, 14. julija, je napočil dolgo pričakovani dan, ko je mali planet Pluton, skoraj pet milijard kilometrov oddaljen od Zemlje, dobil še precej manjšega obiskovalca − Nasino sondo Nova obzorja.

To doslej najhitrejše vesoljsko plovilo, kar jih je kdaj izdelal človek, se je nekaj minut pred 14. uro (po našem času) nekdaj zadnjemu planetu Sončevega sistema, od leta 2006 pa »degradiranemu« na status »pritlikavega planeta«, približalo na vsega 12.500 kilometrov.

Med kratkim mimoletom, ki si zagotovo zasluži oznako »zgodovinski«, bodo Nova obzorja naredila množico posnetkov in zbrala obilje dragocenih znanstvenih podatkov o Plutonu in njegovih nenavadnih lunah.

Nadzorniki misije so danes od sonde prejeli še zadnje poročilo o njenem stanju, nato pa je robotizirano plovilo svojo anteno obrnilo proč od Zemlje in se povsem usmerilo na glavni cilj svojega potovanja, Pluton, do katerega je potovalo skoraj deset let.

Šele ko bo sonda opravila nalogo, zaradi katere so jo 19. januarja 2006 iz Cape Canaverala na Floridi sploh poslali na dolgo in negotovo pot, bo znova poklicala domov. To naj bi se zgodilo v sredo, 15. julija, navsezgodaj. Nadzornike misije torej čaka še ena noč napetega čakanja na radijski signal, ki zaradi šibkosti sondinega oddajnika in orjaške oddaljenosti do Zemlje potuje kar štiri ure in pol.

Vsekakor je načrtovani mimolet Plutona s premerom 2370 kilometrov ključni trenutek v zgodovini vesoljskega raziskovanja. Če bo vse po sreči in načrtih, bo z njim končano začetno spoznavanje z vsemi devetimi »klasičnimi« planeti Sončevega sistema. Z drugimi besedami, človekove vesoljske sonde bodo najmanj enkrat obiskale celotni sistem − od Merkurja do Plutona.



Broadcast live streaming video on Ustream