Nagrade za vrhunske dosežke UKC Ljubljana

Na ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so trem genetikom in trem vodjem raziskovalnih skupin podelili plakete za izjemne in vrhunske znanstvenoraziskovalne dosežke v zadnjem letu.

Objavljeno
20. december 2017 18.41
D. B.
D. B.

Na ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so trem genetikom in trem vodjem raziskovalnih skupin podelili plakete za izjemne in vrhunske znanstvenoraziskovalne dosežke v zadnjem letu. Mednarodno raziskavo, katere rezultat sta odkritje gena za sindrom prezgodnjega staranja in razlaga mehanizma, ki privede do prezgodnjega staranja, je vodila raziskovalna skupina z UKC Ljubljana.

Plaketo za izjemen dosežek v znanosti so prejeli prof. dr. Borut Peterlin, predstojnik kliničnega inštituta za medicinsko genetiko, ter doc. dr. Karin Writzl in dr. Aleš Maver, oba z omenjenega inštituta.

Plaketo za vrhunske znanstvenoraziskovalne dosežke, za vodenje raziskovalnih skupin in za objave člankov v revijah z visokim faktorjem vpliva pa so prejeli prof. dr. Tadej Battelino, predstojnik kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na pediatrični kliniki, prof. dr. Marko Noč, predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino na interni kliniki, ter akad. prof. dr. Franc Strle, višji svetnik s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja.

Dr. Battelino vodi raziskave o uporabi novih tehnologij pri zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 (kontinuirano merjenje glukoze v medceličnini in kontinuirano dovajanje inzulina s. c. pri otrocih, kontrola in urejanje glukoze v zaprti zanki pri tipu 1 SB), je soavtor mednarodnih smernic za obravnavo sladkorne bolezni, raziskuje tudi avtoimunske in genetske procese pri nastajanju endokrinih bolezni. Njegova skupina je v zadnjem letu objavila 13 člankov v revijah Diabetes Care, Diabetologia in JCEM.

Dr. Noč vodi raziskave in objavlja na področju zdravljenja akutnega miokardnega infarkta. Med njegovimi dosežki so perkutane interventne strategije pri bolnikih z AMI in kardiogenim šokom, pilotna raziskava COOL – AMI EU: hlajenje kot pridružena oblika zdravljenja ob perkutani intervenci pri bolnikih z AMI, objave in dobri rezultati z urgentnim vstavljanjem veno-arterijske zunajtelesne membranske oksigenacije v katertrskem laboratoriju (ECMO) pri bolnikih z odpovedjo delovanja pljuč ali srca.

Dr. Strle vodi raziskovalno skupino na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, je redni predavatelj na harvardski medicinski fakulteti in je objavil številne članke in smernice o limski boreliozi in klopnem meningitisu.

Poleg tega so v zadnjem letu še številni drugi ugledni posamezniki in skupine vodili raziskave oziroma sodelovali pri uporabi novih tehnologij za zdravljenje sladkorne bolezni in miokardnega infarkta ter pri pripravi mednarodnih smernic za infekcijske bolezni. Odmevni in nagrajeni so bili dosežki sodelavcev očesne klinike, program preventivnih ukrepov za preprečevanje okužbe s hepatitisom, več oddelkov in laboratorijev pa je prejelo mednarodni certifikat kakovosti.