Največji 3D-atlas vesolja

Na podlagi podatkov programa BOSS in Sloan Digital Sky Survey so astronomi izdelali največji in najbolj podroben tridimenzionalni atlas vesolja.

Objavljeno
20. julij 2016 17.01
S. R. P.
S. R. P.

Znano je, da se naše vesolje že od nekdaj širi. Znano je tudi, da se širi zaradi delovanja nevidne energije, tako imenovane temne energije, ki po oceni astronomov zavzema 68 odstotkov vesolja. Kaj drugega o njej ni znanega, saj je astronomom še ni uspelo zaznati (o njenem obstoju in delovanju vedo posredno iz drugih dogajanj).

Prizadevanja, da bi jo zaznali, so intenzivna. Kot stranski rezultat teh raziskav pa smo pred dnevi dobili do zdaj največji in najbolj podroben tridimenzionalni atlas vesolja. Izdelala ga je mednarodna skupina znanstvenikov na podlagi posnetkov in podatkov iz programa Sloan Digital Sky Survey in programa Baryon Oscillation Spectroscopic Survey, znanega pod kratico BOSS, ki išče tako imenovane valove pritiska v vesolju.

Atlas zajema več kot milijon galaksij in prostornino 650 milijard kubičnih svetlobnih let. Vsaka točka na sliki kaže položaj ene od galaksij pred šestimi milijardami let. Sama slika zajema eno dvajsetino neba, to je kos vesolja, ki meri šest milijard svetlobnih let v širino, štiri in pol milijarde svetlobnih let v višino in 500 milijonov svetlobnih let v globino. Barva ponazarja razdaljo od Zemlje: rumena nam je najbližje, vijolična pa najdlje.

»Ta slika nam omogoča za zdaj najbolj natančne meritve širjenja vesolja, torej delovanja temne energije,« pojasnjuje Rita Tojeiro, astronomka z britanske univerze St. Andrews in sodelavka omenjene mednarodne skupine astronomov.

Po pisanju revije New Scientist so pike videti kot ponazoritev zvočnih valov, ki proizvajajo »akustični« odtis. S proučevanjem kozmičnega mikrovalovnega ozadja – odseva velikega poka, v katerem je nastalo vesolje – je znanstvenikom uspelo odkriti, kako so valovi pritiska pomagali oblikovati samo vesolje.

Odkrili so dramatično povezavo med odtisi zvočnih valov v kozmičnem odsevu 400.000 let po velikem poku, ki je vodilo do grozda galaksij že v času od sedem milijard do dvanajst milijard po nastanku vesolja.

Ko je bil vzpostavljen program BOSS, so astronomi že ugotovili, da temna energija pomembno vpliva na širitev vesolja v času pred petimi milijardami let. S programom BOSS pa so si postavili cilj, da pogledajo še globlje v preteklost, v čas pred sedmimi milijardami let. Do zdaj so spoznali, da če je bila temna energija gonilna sila širjenja vesolja tudi že tedaj in ves ta čas, to pomeni, da se razvija zelo počasi, če sploh se.

»Za zadnjih sedem milijard let smo opazili, da sprememba znaša največ 20 odstotkov,« pojasnjuje astronom Florian Beutler z Univerze v Zahodni Avstraliji, vodilni avtor enega od dveh člankov, ki so bili prejšnji teden oddani v objavo.