Hawlina in Kos tudi člana evropske akademije znanosti

V evropski akademiji znanosti in umetnosti ima Slovenija 13 članov s področja medicinskih znanosti.

Objavljeno
27. julij 2016 16.33
M. F. K., S. R. P.
M. F. K., S. R. P.

Vodja oddelka očesne diagnostike na očesni kliniki UKC Ljubljana in predstojnik katedre za oftalmologijo na ljubljanski medicinski fakulteti prof. dr. Marko Hawlina in prof. dr. Janko Kos s fakultete za farmacijo sta nazadnje pridružena slovenska člana evropske akademije znanosti in umetnosti. Slovenija ima tako od letos 13 članov akademije s področja medicinskih znanosti.

Marko Hawlina, ki je po diplomi na medicinski fakulteti leta 1995 doktoriral na United Medical School of Guy's and St. Thomas's na londonski univerzi, se poglobljeno ukvarja z nevrooftalmologijo in prirojenimi boleznimi mrežnice ter tudi z operacijami sive mrene in ima v svojem programu približno tretjino zapletenih primerov. Je avtor več kot sto strokovnih in raziskovalnih člankov.

Ima tudi dva mednarodna patenta za neinvazivno elektrodo za elektroretinografijo, ki je danes ena od treh najpogosteje uporabljanih elektrod v svetu. Leta 2006 je prejel Lavričevo priznanje ljubljanske medicinske fakultete za učiteljsko delo, leta 2013 medaljo Petra Eustacea, ki jo podeljuje evropski odbor za oftalmologijo EBO, in leta 2015 nagrado ameriške akademije za oftalmologijo.

Janko Kos, redni profesor na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani in vodja odseka za biotehnologijo Instituta Jožef Stefan, se intenzivno ukvarja z raziskavami na področju proteolize, tumorske biologije, imunobiologije in dostavnih procesov. Svoje strokovno znanje si je izpopolnjeval tudi v tujini in sicer na Zveznem kardiološkem inštitutu v Moskvi, na Max Planckovem inštitutu za biokemijo v Nemčiji, na Univerzi Sheffield v Veliki Britaniji in na Kraljevi biotehniški in veterinarski univerzi v Koebenhavnu na Danskem.

Za svoje raziskovalno in pedagoško delo je dobil več priznanj, med drugimi mu je nagrado za izjemne dosežke leta 1998 podelila revija International Journal of Oncology, novomeška občina mu je podelila nagrado za raziskovalno delo (leta 2000), je prejemnik Zoisovega priznanja RS za raziskovalne dosežke leta 2002 in Lapajnetove nagrade za leto 2009, ki jo podeljuje Slovensko biokemijsko društvo. Leta 2009 mu je Društvo mladih raziskovalcev Slovenije podelilo tudi nagrado Mentor leta.