Nova evropska vesoljska politika

EK je predstavila novo vesoljsko politiko, ki bo evropskim državljanom prinesla dodatne prednosti in spodbujala konkurenčnost Evrope.

Objavljeno
26. oktober 2016 21.01
S. R. P.
S. R. P.
Evropska komisija je včeraj predstavila novo vesoljsko politiko, ki bo evropskim državljanom prinesla dodatne prednosti in spodbujala konkurenčnost Evrope. V sporočilu za javnost poudarja, da bodo vesoljski programi EU zagotavljali dodatne storitve, ki bodo pripomogle k skupnim evropskim prednostnim nalogam, kot so varnost in obramba ter boj proti podnebnim spremembam. V ta namen bo EU v obdobju 2014–2020 vložila 12 milijard evrov v razvoj visokokakovostnih vesoljskih projektov.

Komisija bo še naprej spodbujala uporabo sistema Galileo v mobilnih napravah in kritični infrastrukturi ter izboljšala povezljivost na oddaljenih območjih. Inovativnim in zagonskim podjetjem bo omogočila lažji dostop do podatkov, pridobljenih z vesoljskimi tehnologijami, da bodo lažje razvijala storitve in aplikacije. Financiranje EU bo izraziteje usmerjeno v podjetja na področju vesoljskih tehnologij, ki so v fazi zagona ali širitve na enotnem trgu. Podpirali bodo tudi zasebne naložbe z naložbenim načrtom za Evropo ter oblikovanje vozlišč in grozdov vesoljske industrije v evropskih regijah.

EU namerava kot največja evropska institucionalna stranka vesoljske industrije v prihodnjih desetih do petnajstih letih izstreliti več kot 30 satelitov v okviru programov Galileo in Copernicus. Da bi zaščitila kritično vesoljsko infrastrukturo pred vesoljskimi odpadki, vremenom v vesolju in kibernetskimi napadi, bo začela pripravljati celovito storitev za spremljanje razmer v vesolju.

V okviru prihodnjega evropskega obrambnega akcijskega načrta bo začela izvajati pobudo v zvezi z vladnimi satelitskimi komunikacijami GovSatCom za zagotovitev zanesljive, varne in stroškovno učinkovite storitve satelitskih komunikacij za EU in nacionalne javne organe.

Vesoljski programi EU že zdaj zagotavljajo storitve za milijone ljudi, evropska vesoljska industrija pa je močna in konkurenčna ter ustvarja številne zaposlitvene in poslovne priložnosti. Zaposluje več kot 230.000 strokovnjakov, proizvede pa za 46 do 54 milijard evrov dodane vrednosti. V Evropi je proizvedena tretjina satelitov na svetu in Evropa je na področju vesolja dosegla številne uspehe s pomočjo revolucionarnih tehnologij in raziskovalnih misij.