Odkrili vodne oblake zunaj Osončja

Na ostankih nekdanje zvezde so astronomi prvič odkrili sledove vodnih oblakov zunaj našega Osončja.

Objavljeno
13. julij 2016 16.26
S. R. P.
S. R. P.
Astronomi so prvič do zdaj na šibkih odsevih ostankov nekdanje zvezde odkrili sledove, ki kažejo na prisotnost vodnih oblakov zunaj našega Osončja. Nasa poroča, da oblaki pripadajo temni pritlikavki z imenom WISE 0855, petkrat večji od Jupitra, oddaljeni 7,2 svetlobnega leta. Nastala je iz plinov in prahu, nato pa se je zrušila vase. Ker ni imela dovolj mase, da bi se lahko aktivirala jedrska fuzija, se je ohladila in je nedejavna, podobno planetu.

»Odkritje novega soseda našemu Osončju, ki je tako blizu, je zelo vznemirljivo,« je ob odkritju same temne pritlikavke pred dvema letoma v takratnem Nasinem sporočilu za javnost izjavil Kevin Luhman, astronom s Pennsylvanijske državne univerze. Že takrat je napovedal, da nam opazovanje te temne pritlikavke utegne veliko povedati o atmosferi planetov, ki imajo podobne nizke temperature.

V študiji, ki je bila sprejeta za objavo v reviji Astrophysical Journal Letter, trenutno pa je na razpolago na spletu na povezavi za izmenjavo raziskovalnih rezultatov arXiv, astronomi navajajo, da so opravili spektroskopijo te temne pritlikavke, ki jim je omogočila vpogled v njeno kemijsko sestavo.

Vodilni avtor študije, astronom Andrew Skemer s Kalifornijske univerze v Santa Cruzu, pojasnjuje, da je WISE 0855 najtemnejši objekt, ki so ga kdajkoli do zdaj zaznali s to metodo. Z njo ločujejo svetlobo na njene sestavne valovne dolžine in s tem identificirajo različne molekule. Pri temperaturi okoli minus 23 stopinj Celzija (oziroma temperaturi, kot je maja običajna na našem Severnem polu) je ta temna pritlikavka prehladna in pretemna, da bi jo lahko analizirali z običajno spektroskopijo. Namesto te je Skemer s sodelavci uporabil infrardeče meritve, ki so jih dobili s teleskopom Gemini North na Havajih in so z njimi pojasnili šibko žarenje WISE 0855.

Tako dobljeni podatki so astronomom omogočili, da so v atmosferi te temne pritlikavke zaznali vodno paro. »Predvidevali smo, da bo ta objekt, ki je tako hladen, imel vodne oblake, in zdaj imamo za to tudi dokaz,« je zapisal Andrew Skemer.

S to hladno, oblačno atmosfero je WISE 0855 zelo podobna Jupitru, a z eno ključno razliko: v atmosferi WISE 0855 ni molekule fosfita, ki sestavlja Jupitrovo vročo notranjosti in reagira z drugimi sestavinami v planetovi zgornji atmosferi. Prav odsotnost fosfita v spektrumu WISE 0855 kaže, da je v atmosferi te temne pritlikavke veliko manj procesov, kot jih je v Jupitrovi.

Primerjava Jupitra in WISE 0855 bo astronomom morda pojasnila več o kemiji vode na drugih objektih v vesolju. »Spektrum nam zdaj omogoča raziskavo dinamičnih in kemijskih lastnosti, ki jih že dalj časa proučujemo na Jupitru, tudi na objektu zunaj našega Osončja,« poudarja Andrew Skemer.