Pregled terapije z zdravili – za boljše izide zdravljenja

Izkustveni dokazi o učinkovitosti farmacevtskih intervencij.

Objavljeno
25. april 2016 16.38
Diana Zajec
Diana Zajec
Ni zdravila, ki bi bilo povsem neškodljivo. Pri jemanju velikega števila teh pripravkov, ki vsebujejo eno ali več učinkovin ter različne pomožne snovi, se interakcijam med njimi skoraj ni mogoče izogniti – posebno takrat, ko bolniku zdravila za blaženje tegob predpisujejo različni specialisti.

Zato bo za pregled tovrstnih terapij po novem poskrbljeno na več ravneh. Preobremenjenim zdravnikom bodo na pomoč priskočili klinični in lekarniški farmacevti. Ti bodo s farmakoterapijskimi pregledi in pregledi uporabe zdravil pomagali zmanjšati število nenamernih neskladij v terapiji. Posledično bo zbolevnost prebivalstva, zlasti rizičnih skupin, manjša – predvsem pa bo manj zapletov, ki so včasih tudi usodni.

V lekarni v Tolminu so v sklopu specialistične naloge na področju klinične farmacije (specialistka Neža Pišek, magistra farmacije; mentorica Metka Štefančič, magistra farmacije, specialistka klinične farmacije) vrednotili pomen tovrstnega pregleda terapije z vidika preprečevanja in odpravljanja težav, povezanih z uživanjem zdravil. Te težave se pogosto pojavijo zaradi slabe kontinuitete zdravljenja z zdravili, ki je pomemben vidik zagotavljanja tako imenovane brezšivne oskrbe bolnika – to pa bo, ko bo sprejet, udejanjil novelirani zakon o lekarniški dejavnosti.

Kratki stiki, posledično pa tveganja in tudi napake pri zdravljenju z zdravili, se najpogosteje dogajajo v bolnišnici, predvsem pri vrnitvi bolnika iz hospitalnega v domače okolje. Najbolj izpostavljeni so starejši, ki že sicer jemljejo največ zdravil. Zato so v sklopu omenjene naloge pod drobnogled vzeli terapije 50 bolnikov, v glavnem takšnih, ki so jih na zdravljenje v splošno bolnišnico dr. Franca Derganca v Šempetru pri Novi Gorici (na internistične oddelke) napotili iz tolminskega doma za starejše.

Izsledki specialistične naloge so povedni: odkrili so 36 težav, povezanih z zdravili (neželeni učinki, neučinkovanje zdravila) in osem interakcij med zdravili. Čeprav intervencije farmacevtov niso bile upoštevane v celoti, ampak v 86-odstotnem deležu, so težave povsem odpravili pri 26 bolnikih.

V povzetku naloge, objavljene v strokovnem glasilu lekarniške zbornice Lekarništvo, je ključna ugotovitev, da farmakoterapijski pregled pozitivno vpliva na klinične izide zdravljenja in na kakovost življenja v povezavi z zdravjem. Navsezadnje se je pri obolelih terapija v povprečju zmanjšala za 1,32 zdravila, število bolnikov, ki so prej redno jemali po 12 zdravil ali več, pa se je potem znižala z 42 na 26 odstotkov.