Prvi otrok s tremi starši

Petmesečni deček je prvi otrok, spočet z uporabo DNK treh staršev. Tako so preprečili, da bi se nanj prenesla mamina bolezen.

Objavljeno
27. september 2016 20.41
Be. B., BBC
Be. B., BBC

Leto in pol po tem, ko so v Veliki Britaniji odobrili spočetje otrok z uporabo DNK treh staršev, se je tam pred petimi meseci rodil deček, ki ima poleg DNK mame in očeta še delček genetskega materiala tretje osebe oziroma donatorke. Družina je že prestala štiri splave, dva otroka pa sta umrla pri osmih mesecih oziroma šestih letih. Staršema je tokrat pomagala znanstvena ekipa zdravnika Johna Zhanga.

Znanstveniki so po poročanju revije New Scientist metodo uporabili, da bi preprečili prenos Leighovega sindroma, mamine genetske napake, na otroka. Pri takšni metodi spočetja pravočasno odstranijo okvarjene strukture, da bi preprečili širjene redkih, a resnih genetskih napak, kakršne so mišična distrofija, mentalna zaostalost in problemi srca ter drugih vitalnih organov, ki izvirajo iz nepravilnega delovanja mitohondrijev.

Znanstveniki so tako upravičili uporabo kontroverzne metode, imenovane donacija mitohondrijev. Mitohondriji so membranske strukture, ki pretvarjajo hrano v energijo in so s tem glavni vir celične energije. Pri nekaterih ženskah pa se pojavijo genetske okvare, ki se prenesejo tudi na njihove otroke. Z metodo doniranja mitohondrijev tretje osebe pa so našli način, kako preprečiti, da se okvara prenesla na potomce.

Ameriški znanstveniki so raziskave opravljali v Mehiki, saj tam ni zakonodaje, ki bi jih preprečevala. V laboratoriju so genetski material matere vstavili v zdravo jajčece donatorke in ga nato oplodili z očetovim semenčecem ter tako popravili okvaro v mitohondrijih.

Etične dileme?

Tovrstne znanstvene metode sprožajo mnoge etične dileme, med njimi je tudi vprašanje odziva otroka na dejstvo, da bo imel tri starše, še poroča BBC. Sicer ima takšen otrok le 0,1 odstotka DNK donatorja, večinski del genskega zapisa, kot je, na primer, gen za barvo oči in las, pa ima od svoje mame in očeta.

Preberite tudi: Do zdravega zarodka z DNK treh staršev?