Sedem novih rakotvornih snovi

Ameriško ministrstvo za zdravje je na seznam rakotvornih snovi pred dnevi dodalo sedem novih snovi.

Objavljeno
02. december 2016 16.45
S. R. P.
S. R. P.

Ameriško ministrstvo za zdravje je na spisek rakotvornih snovi pred dnevi dodalo sedem novih snovi. Šest od teh snovi je dodanih pod oznako, da je njihova rakotvornost poznana, za eno snov pa so dodali pripombo, da obstaja velika verjetnost, da utegne v človeku povzročiti raka. Pet od novih snovi na tem seznamu je virusov in vsi so znani karcinogeni, navaja dokument, ki ga je predložil ameriški nacionalni inštitut za zdravje (NIH). Ti virusi so limfotropni virus T-cell tipa 1, Merklov celični poliomavirus, Epstein-Barrov virus, s Kaposijevim sarkomom povezan virus herpesa in virus HIV tipa 1 (HIV-1).

Raziskave so pokazale, da so ti virusi povezani z več kot 20 vrstami raka, navaja NIH. Na primer virus HIV-1, ki povzroča aids, slabi imunski sistem in povečujejo posameznikovo tveganje za okužbo z drugimi rakotvornimi virusi. Po navedbah NIH obstaja zadostni dokazi za trditev, da virus HIV-1 lahko med drugim povzroči rak na vratu, na očeh in nemelanomski kožni rak.

"Virusom lahko pripišemo približno 12 odstotkov vseh rakavih obolenj na svetu," v poročilu poudarja Linda Birnbaum, direktorica ameriškega nacionalnega inštituta za vpliv okolja na zdravje in direktorica nacionalnega toksikološkega programa. Proti petim virusom, ki so jih zdaj dodali na spisek rakotvornih snovi, še ni učinkovitega cepiva. Zato je preventiva po njenih besedah še toliko bolj pomembna.

Med novimi rakotvornimi snovmi je spisku dodana tudi kemijska snov trikloretilen. To je industrijsko topilo, ki se uporablja za proizvodnjo hidrofluoroogljikov, ki so dodani številnim napravam in izdelkom. Uporablja pa jih tudi vojska za razmastitev kovin. Raziskave so pokazale, da obstaja vzročni učinek med to kemijsko snovjo in rakom na ledvicah.

Med ostalimi novimi rakotvornimi snovmi je spisku dodan tudi kemijski element kobalt. Kobalt se pojavlja v naravi, najdemo pa ga tudi v baterijah za večkratno polnjenje in v modro pigmentiranih steklih in keramičnih ploščicah in izdelkih. Uporablja pa se tudi v nekaterih medicinskih napravah in v ploščah za sončno energijo. Po navedbi NIH za kobalt obstaja razumna verjetnost, da povzroča raka pri ljudeh. TO pomeni, da čeprav raziskave niso dokazale vzročno posledičnega učinka med kobaltom in rakom pri ljudeh, je sum na njegovo kancerogenost precejšnji, saj so zvezo med rakom in tem elementom dokazali pri živalih. Poleg tega so tudi laboratorijske raziskave razkrile možen mehanizem, s katerim lahko ta element povzroči raka.

Za kobalt menijo, da je povezan z rakom tudi zato, ker lahko v telesu oddaja ione z električnim nabojem. Ti delci pa lahko poškodujejo posameznikovo DNK in s tem odprejo možnost za raka. Kobalt je moč najti tudi v vitaminu B12, vendar pa tu ne sprošča ionov in zato ni rakotvoren, še dodaja poročilo NIH.

V poročilu o dodanih novih snoveh na seznam rakotvornih snovi avtorji še poudarjajo, da sama vključitev določene snovi na ta spisek še ne pomeni, da bo ta snov ali virus tudi povzročila nastanek raka. V igri so namreč še številni drugi dejavniki, od zdravstvenega stanja in občutljivosti posameznika na določeno snov, pa do tega, koliko časa je nekdo izpostavljen delovanju določene snovi in kolikšni količini.

Z zdaj dodanimi novimi sedmimi snovmi seznam rakotvornih snovi zdaj obsega 248 snovi. Ta dodatek je 14. po vrsti po objavi prvega spiska.