Spodbujanje kroženja možganov

Trenutno sta aktualna dva zanimiva razpisa, s katerima želijo spodbuditi raziskovalno sodelovanje.

Objavljeno
12. januar 2017 13.44
Diana Zajec
Diana Zajec
Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije je pred slabim mesecem s pomočjo sredstev ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v skladu s strategijo internacionalizacije visokega šolstva za obdobje od leta 2016 do 2020 objavil dva razpisa. Oba sta usklajena z načrtovanim odpiranjem visokošolskega in znanstvenoraziskovalnega prostora, hitrejšim prenosom znanja in spodbujanjem kroženja možganov.

Javni razpis za financiranje projektnih gostovanj na slovenskih visokošolskih zavodih je namenjen financiranju pedagoškega ali raziskovalnega sodelovanja slovenskih strokovnjakov z doktoratom znanosti, ki že dlje delujejo v tujini, na slovenskih visokošolskih zavodih – za eno- do dvanajstmesečno pedagoško ali raziskovalno sodelovanje v Sloveniji. To sodelovanje se mora začeti v obdobju od 1. januarja do 31. oktobra.

S tem naj bi spodbudili povezovanje slovenskih doktorjev znanosti, ki delajo v tujini, in njihovih matičnih organizacij s slovenskimi visokošolskimi zavodi. Skupna vrednost razpisa je 1.494.800 evrov, rok za oddajo vlog se izteče 15. marca.

Drugi javni razpis je namenjen financiranju študijskega oziroma znanstvenega obiska študentov v tujini, višina sredstev tega razpisa je največ 160.000 evrov. Možnost za prijavo je odprta do 30. avgusta oziroma do porabe predvidene vsote.

S tem razpisom bodo, kot so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, dodiplomskim, magistrskim in doktorskim študentom zagotovili financiranje študijskega oziroma znanstvenega obiska v tujini. Ta se mora začeti v obdobju od 1. januarja do vključno 30. septembra in trajati neprekinjeno od treh do desetih tednov. Če bo obisk trajal več kot deset tednov, se študent lahko kljub temu poteguje za sredstva v sklopu razpisa, vendar največ za obdobje desetih tednov.

Na ta način želijo pri nas spodbuditi raziskovalno sodelovanje študentov, vpisanih na slovenske visokošolske zavode, z institucijami v tujini, na katerih delajo slovenski profesorji in tako okrepiti njihovo sodelovanje in povezovanje.