V mehiškem rudniku našli 60.000 let stare mikroorganizme

Najdba kaže, da bi lahko mikroorganizmi preživeli tudi v okoljih drugih planetov, vesoljska polovila pa bi jih lahko prinesla na Zemljo.

Objavljeno
22. februar 2017 11.22
SCIENCE-CHURCHILL/ALIENS
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so v kristalih v mehiškem rudniku Naica na severu zvezne države Chihuahua odkrili žive mikroorganizme, ki so po njihovih ocenah v kristalih ostali ujeti tudi do 60.000 let, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Nasini znanstveniki so v kristalih v rudniku Naica, iz katerega tamkajšnji rudarji pridobivajo svinec, cink in srebro, odkrili sto različnih vrst mikroorganizmov.

Večinoma gre za bakterije, ki so v kristalih ostale ujete med 10.000 in 60.000 leti, je na konferenci Ameriškega združenja za napredek v znanosti ta konec tedna povedala astrobiologinja iz Nasinega centra Penelope Boston. 90 odstotkov izmed odkritih mikrobov so znanstveniki sicer našli že prej.

Kljub prvotnemu navdušenju je odkritje znanstvenikom povzročilo tudi nemalo sivih las. Zaradi novih dognanj namreč verjamejo, da so živeči mikroorganizmi preživeli tudi v ekstremnih okoljih drugih planetov našega osončja.

Bojijo se, da bi vesoljsko plovilo, ki se vrača na Zemljo, s seboj prineslo tudi nevarne nezemeljske mikroorganizme ali pa da bi z Zemljinimi mikrobi v sklopu svojih odprav kontaminirali druge planete, je še povedala Bostonova in dodala, da Nasa sicer pred odpravami vedno sterilizira vesoljska plovila in opremo, vendar vedno obstaja tveganje, da bodo trpežni mikrobi preživeli.

Čeprav se zdi starost novoodkritih organizmov presenetljivo visoka, ne gre za najstarejše odkrite mikrobe. Pred nekaj leti so znanstveniki v ledu in soli namreč odkrili mikroorganizme, ki so stari do 500.000 let.