Že vsak tretji otrok je pretežak ali predebel

Pri mladih in tudi manj mladih je spodbujanje veselja do gibanja bistvenega pomena.

Objavljeno
28. april 2016 16.19
Diana Zajec
Diana Zajec
Lani je bilo po podatkih generalnega direktorata za zdravje in varnost hrane evropske komisije po vsem svetu že 415 milijonov odraslih sladkornih bolnikov – obolevnosti pa je vse več, tudi med otroki. Ti danes, predvsem zaradi nezdravega načina življenja in slabih prehranskih navad, zbolevajo tudi za sladkorno boleznijo tipa 2, bistveno pogostejšo obliko diabetesa, ki je včasih ogrožala le odrasle.

Če vemo, v kako resne zaplete sčasoma lahko vodi ta kronična bolezen, ki povečuje tveganje za nastanek nevropatije, bolezni ledvic, srčno-žilnih obolenj, tudi slepote, se samozaščitno ukrepanje zdi samoumevno. A v vsakdanjem življenju žal ni tako – čeprav bi številni posamezniki lahko preprečili ali vsaj odložili začetek bolezni in zapletov, povezanih z njo.

Da bi izboljšali javno-zdravstveno podobo tudi na tem področju, že dve leti na ravni EU poteka projekt JA-CHRODIS, katerega cilj je omogočiti in spodbuditi čim učinkovitejše skupno ukrepanje v povezavi s kroničnimi boleznimi in zdravim staranjem. Za proučitev čim boljših pristopov k preprečevanju in obvladovanju najpogostejših kroničnih obolenj so izbrali sladkorno bolezen. Z izmenjavo znanja in dobrih praks naj bi se obvladovanje diabetesa na splošno izboljšalo, kajti v nasprotnem bo do leta 2040 po svetu že okoli 642 milijonov diabetikov.

Številne tovrstne aktivnosti pa potekajo tudi na mikroravni. Ob današnjem svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu velja omeniti projekt Zdravju prijazno podjetje. Ta ne spodbuja le k promociji zdravja na delovnem mestu, ampak tudi k uresničevanju – z deset minut trajajočo vadbo na delovnem mestu. Projekt so v sodelovanju s športnimi in zdravstvenimi strokovnjaki pripravili v Športni uniji Slovenije. Poudarjajo, da je že s preprostimi vajami mogoče odpraviti bolečine v križu, ramenskem obroču in vratu, navsezadnje pa tudi spodbuditi posameznika k fizični aktivnosti. Oseminosemdesetletna športnica Helena Žigon, ambasadorka projekta, dodaja: »Nekaj časa je treba vztrajati, potem veselje pride samo od sebe.«

Spodbujanje veselja do več gibanja je seveda nujno tudi pri mladih, saj je danes pri nas že vsak tretji otrok pretežak ali predebel, tudi na račun novodobnih oblik zasvojenosti. Te za mlad organizem niso nič manj nevarne kot klasične odvisnosti, zato Športna unija že dobri dve desetletji z akcijo Veter v laseh pozornost mladih preusmerja od zaslonov k aktivnemu druženju na svežem zraku.