Veliki bratje iz vesolja

Visokoresolucijski satelit s pomenljivim imenom World View 3 je že šesti člen orbitalne opazovalne verige družbe Digital Globe.

Objavljeno
20. avgust 2014 16.46
Ra. K., Znanost
Ra. K., Znanost

Nosilna raketa Atlas 5, ki so jo minulo sredo izstrelili z letalskega oporišča Vandenberg v Kaliforniji, je v zemeljsko krožnico poslala še en visokoresolucijski satelit družbe Digital Globe. Šestdesetmetrska raketa je v polarno orbito, 600 kilometrov od zemeljskega površja, dostavila 2800 kilogramov težki satelit s pomenljivim imenom World View 3. Njegov »svetovni pogled« je tako oster, da z omenjene razdalje lahko razloči posamezna drevesa v gozdu, avtomobile na cesti in celo prazne sedeže na stadionu v Los Angelesu, se je pohvalil podpredsednik Digital Globa Neil Anderson.

Ta družba s sedežem v Logmontu v zvezni državi Kolorado od leta 2000 prodaja tovrstne posnetke Zemlje in spremljajoče podatke tako vladnim agencijam kot komercialnim družbam ter kmetijskim in raziskovalnim organizacijam. Najnovejši satelit World View 3 bo že šesti člen njihove orbitalne opazovalne verige. Poleg tega, da bo lahko z velike višine zaznaval predmete s premerom le 30 centimetrov, je ta 500 milijonov dolarjev vredni satelit opremljen z novimi senzorji, ki lahko »vidijo« celo skozi dim in meglo.

»Lahko vam povemo, katera vrsta dreves raste v gozdu, kakšna poljščina uspeva na polju, ali so jo morda napadli škodljivci in celo to, kakšna je vlažnost prsti,« je ponosen Anderson. »Med drugim lahko določimo predmete, ki so delo človeških rok, vrsto ceste in celo vsebnost mineralov v zemlji.«

Digital Globe pa ni edina družba, ki bogati z opazovanjem Zemlje iz vesolja. Tudi vsemogočni Google je junija sklenil kupiti kalifornijsko družbo Skybox Imaging, v kateri prav tako nameravajo izstreliti 24 malih satelitov, zmožnih visokoresolucijskega zajemanja slike in videa. Zasebna družba Planet Labs ima namen podobne satelite, velike le kot škatla za čevlje, izstreliti z Mednarodne vesoljske postaje; že do srede prihodnjega leta naj bi se jih nabralo kar 131. Ameriška vlada pa je že leta 1972 sprožila lastni tovrstni program Landsat. Donosnega posla je očitno dovolj za vse.