Virus zika: Slovensko raziskavo videlo več kot četrt milijona ljudi

Svetovna zdravstvena organizacija o slovenskem odkritju ne poroča, je pa strokovnjake povabila k sodelovanju.

Objavljeno
19. februar 2016 16.57
Helena Kocmur
Helena Kocmur

Ljubljana – Raziskavo slovenskih znanstvenikov, ki prva v svetu potrjuje povezavo virusa zika in mikrocefalije, si je na strani znanstvene revije The New England Journal of Medicine ogledalo več kot 230.000 ljudi. Doslej pa ni bilo videti, da bi o odkritju poročala Svetovna zdravstvena organizacija.

»Verjetno potrebuje WHO nekoliko več odzivnega časa,« meni Tatjana Avšič Županc. To gigantsko organizacijo namreč sestavljajo strokovnjaki z različnih področij, nekaj pa je zagotovo tudi političnega vpliva 'velikih', ki lažje prodrejo s svojimi odkritji. »Vendar me to ne preseneča, s tem se ne ubadam. WHO se mora ukvarjati s tem, kako bodo delovali za preprečitev epidemije, mislim, da je to njihovo glavno vodilo.

Takoj pa so nas pritegnili v njihovo skupino. Že sicer smo člani WHO, saj ima laboratorij Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo status posebnega laboratorija WHO in je del globalne mreže za spremljanje izbruhov epidemij. Po objavi članka so me povabili tudi na telefonsko konferenco za pripravo navodil, kako slediti nosečnicam, okuženim z ziko, vendar se je žal zaradi odsotnosti nisem mogla udeležiti.«

Jasni dokazi

Na vprašanje, ali bi morala Slovenija poskrbeti za boljšo promocijo znanstvenih dosežkov svojih strokovnjakov v svetu, pa Tatjana Avšič Županc odgovarja: »Menim, da boljše promocije na znanstvenem in strokovnem področju, kot smo jo dobili z objavo v New England Journal of Medicine, ne bi mogli dobiti. Več kot zadovoljni smo.«

Članek strokovnjakov Medicinske fakultete v Ljubljani in UKC Ljubljana je namreč po desetih dneh z več kot 230.000 vpogledi na prvem mestu. K sodelovanju pri njihovem najnovejšem učbeniku o infekcijskih boleznih, kjer bo poglavje tudi o virusu zika, so jih povabili s harvardske medicinske fakultete, čestitke in predlogi za nadaljnje delo so deževali od vsepovsod.

In kje je njihova ugotovitev v poplavi najrazličnejših teorij o povzročiteljih mikrocefalije: »Naša ugotovitev je znanstvena in ima jasne dokaze. Številne druge pa so teorije zarote, s katerimi se ne ukvarjam in me ne zanimajo.«

Reprodukcija bi bila odveč

Tudi Marijan Ivanuša, vodja slovenske pisarne WHO, meni, da ima slovenska študija, ki prva potrjuje prenos okužbe z virusom zika z matere na plod, v svetu zelo velik odziv. Z njo so seznanjeni tudi strokovnjaki WHO, vendar naloga te organizacije ni, da ponavlja takšne izsledke, pravi.

»WHO spremlja, kaj se dogaja na področju zike, saj jo jemljejo kot resno globalno grožnjo za javno zdravje. Med drugim spremlja tudi dela različnih raziskovalnih ustanov, da lahko potem sprejema ukrepe. Nima pa neke baze, kjer bi to javno objavljala,« trdi Ivanuša. Vendar je za slovenske znanstvenike pomembno že to, da so bili njihovi izsledki objavljeni v tako ugledni znanstveni reviji, kakršna koli reprodukcija bi bila po njegovem odveč.

»Ko je bila potrjena povezava med mikrocefalijo in ziko, smo v WHO zavzeli stališče, da je to le eden od dragocenih dokazov, da je virus zika v možganih prizadetega ploda, nismo pa rekli, da je to dokončna potrditev, da je zika edini povzročitelj povečanega števila mikrocefalije. Da ne bi bili v zmoti, preverjamo še dodatne dejavnike, vendar utemeljeno sumimo, da to bolezen povzroča prav virus zika, zaradi česar smo zelo zaskrbljeni. In k temu sumu ljubljanska raziskava močno pritrjuje.«