Vsak deseti otrok je odporen na aids

Nova raziskava v medicini je pokazala, da ima vsak deseti otrok imunski sistem, ki preprečuje napredovanje virusa HIV.

Objavljeno
29. september 2016 14.06
Be. B.
Be. B.

Neozdravljena okužba z virusom HIV povzroči smrt 60 odstotkov otrok v času dveh let in pol od infekcije. Enaka okužba pa opicam ne povzroči hudega. Rezultati nove raziskave pri otrocih, ki imajo imunski sistem »podoben opičjim«, bi tako lahko pripeljali do novih načinov zdravljenja virusa HIV.

Virus HIV onesposobi imunski sistem tako, da se telo ne more obvarovati pred drugimi okužbami. Posledica je sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti oziroma aids.

V novi zanstveni raziskavi so analizirali kri 170 otrok iz Južne Afrike, ki so bili okuženi z virusom HIV in niso nikoli imeli protivirusne terapije, a hkrati pri njih virus ni napredoval v aids. Test je pokazal, da so imeli v vsakem mililitru krvi na tisoče virusov imunske pomanjkljivosti.

Takšni rezultati bi normalno vodili bodisi do hude obolelosti bodisi do pospešenega delovanja imunskega sistema. Zgodilo pa se ni ne prvo ne drugo.

»Pravzaprav njihov imunski sistem ni odziven na virus,« je za BBC pojasnil prof. Philip Goulder, eden od raziskovalcev z oxfordske univerze. Nadaljuje, da bojevanje z virusom ponavadi ni pravilen pristop.
Virus HIV ubije bele krvničke, ki so ključne pri imunskem sistemu. Kadar pa se telo odzove s pospešenim delovanjem imunskega sistema, lahko zaradi kroničnega vnetja ubije še več belih krvnih celic.

Virus HIV onesposobi imunski sistem tako, da se telo ne more obvarovati pred drugimi okužbami. Posledica je sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti oziroma aids. Foto: Blaž Samec

Kaj odkritje pomeni za zdravljenje v prihodnosti?

»Eno glavnih spoznanj te raziskave je, da pravzaprav okužba z virusom HIV nima toliko skupnega s samim virusom, temveč z odzivom imunskega sistema nanj,« je poudaril Goulder.

Mehanizem, ki so ga prepoznali pri vsakem desetem otroku, je zelo podoben tistemu, ki ga imajo otroci, zaostali v razvoju, je še povedal znanstvenik na univerzi v Oxfordu.

Posebnost imunskega sistema je značilna le za otroke, saj telo odraslih ponavadi reagira s pospešenim delovanjem imunskega sistema, kar vodi v poslabšanje oziroma napredovanje bolezni. Ni pa zagotovila, da pri teh otrocih v kasnejših letih virus ne bo napredoval.

Doktorica Ann Chahroudi in doktor Guido Silvestri z univerze Emory v Ameriki sta povedala, da še ni znano, ali bi bilo klinčino varno za tiste, ki so na novo okuženi z virusom HIV, ki ne napreduje, da se izognejo terapijam.

Ljudje, okuženi z virusom HIV, lahko doživijo povprečno starost, če imajo dostop do protiretrovirusnih zdravil. Vendar se imunski sistem teh ljudi nikoli ne more vrniti v normalno delovanje, saj se spopadajo z večjim tveganjem kardiovaskularnih bolezni, raka in demence.

Profesor Goulder verjame, da lahko rezultati raziskav, ki so jih opravili pri otrocih, pomagajo uravnotežiti imunski sistem vseh ljudi, okuženih z virusom HIV. Ta raziskava lahko na dolgi rok vodi do novih poti pri odkrivanju odzivanja imunskega sistema na okužbe z virusi, kot je HIV, zaključuje Goulder.