Z raketo na rob vesolja: Raketni motor SL-1

Mladi inženirji konstruirajo in izstreljujejo lastne rakete. Eno bodo kot prva amaterska ekipa na svetu poslali v Zemljino orbito.

Objavljeno
17. januar 2017 16.05
Katarina Majcen
Katarina Majcen

S pridružitvijo pospeševalniku Katapult v Trbovljah je Spacelink naredil velik korak naprej, tam namreč opremljamo lasten laboratorij za sestavljanje in razvoj raket, ob enem pa smo s tem postali del naprednega start-up okolja, ki naše bistre glave spodbudi k novim idejam in inovacijam. Teh bo že tekom razvoja rakete Stella 1 veliko, saj bo ekipa pri vgradnji motorja SL-1 v raketo morala paziti tako na maksimalne tlake in temperature kot tudi na maso, da bo raketa dosegla predvideno višino 10km.

Kot ste že razbrali, dragi podporniki prvega slovenskega raketnega inštituta, pri nas trenutno stanje ni prav nič statično. Bodo pa statični testi raketnega motorja SL-1 v začetku februarja. Mrzli mesec bomo greli tla v občini Zagorje, kjer bomo motor najprej preizkusili z vodo, nato pa s tekočim dušikom, da ugotovimo, če sistem tesni in deluje po pričakovanjih. Nazadje bomo napolnili rezervoar s tekočim kisikom in začeli s pravim testom, ki bo v desetih sekundah proizvedel povprečno 2kN (200kg) potiska! Seveda bo za varnost poskrbljeno.

Raketni motor SL-1. Foto: arhiv Spacelink

Na zgornji fotografiji lahko vidimo skoraj dokončani motor SL-1 - jeklenko s potisnim plinom, rezervoar za tekoči kisik in zgorevalno komoro. V ozadju pa del ponosne pogonske ekipe. Napredek bi v našem žargonu lahko opisali kar z: delo*strast.

Kemika Jošt in Tjaš sta v decembru v sodelovanju s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo preizkusila kar nekaj manjših motorjev pri različnih pogojih. Po Tjaševih besedah sta zdaj ugotovila najboljši način vžiga pravega motorja in že končujeta za razvojem vžigalnika.

22. decembra sta se Vid in Nik udeležila konference Vesoljske tehnologije: priložnost za podjetniško rast in tam predstavila načrte in potencial Slovenije za napredek na področju prevoza tovora v vesolje. Ob enem sta se srečala tudi s predstavniki slovenskih podjetij, ki že delujejo na področju vesoljskih tehnologij, kot so npr. Sinergise in Skylabs, ki so rade volje delili svoje izkušnje in nasvete.

Vendar pa še za konec, dragi bralci: Sanje postajajo realnost in prepričani smo, da smo na pravi poti - raziskave in veselje do trdega dela so lastnosti, ki nam niso tuje.

V naslednjih blogih bo zanimivo, sledijo namreč poročila in posnetki s statičnih testov!

***

Sila dolgočasno mora biti na Zem­lji, če fantje, komaj zapuš­čajoč orbito najstništva, živijo za vesolje. Zadeva je razumljivejša, če namerava skupinica Slovenijo vtisniti na zemljevid držav z vesoljskim programom. Znanstvena fantastika? Fantom in dekletu iz ekipe Spacelinka lahko sledite pri doseganju cilja.

Z blogom se oglašajo vsak osmi teden - ob sredah popoldan. Če bi jih radi kaj vprašali, jim sporočili, predlagali ..., se jim oglasite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Kaj pravite, kdaj bo Slovenija prispela na rob vesolja?