ZOI 2018: Hirscher prvič na Olimpu, Hadalin: Danes je bila možnost tudi za odličje

Alpska kombinacija: Štefan Hadalin je zasedel osmo, Klemen Kosi pa deseto mesto.

L. Z.
tor, 13.02.2018, 05:40; spremenjen: 07:59

Pjongčang - Potem ko sta odpadla moški smuk in ženski veleslalom, je organizatorjem zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu vendarle uspelo začeti tekmovalni program tudi v alpskih disciplinah. Marcel Hirscher je z zmago v kombinaciji prvič postal olimpijski prvak, drugo in tretje mesto pa sta zasedla Francoza Alexis Pinturault (+0,23) in Victor Muffat-Jeandet (+1,02).

Za najboljši slovenski dosežek je poskrbel Štefan Hadalin (+2,42) na osmem mestu, Klemen Kosi (+2,85) je bil deseti. Martin Čater je odstopil v drugi vožnji, Boštjan Kline pa se je odločil, da v finalu ne bo startal.

Izjave Slovencev

Štefan Hadalin: »Mislim, da je bila danes možnost tudi za odličje, za uvrstitev med pet pa zagotovo. Svoj osebni cilj sem sicer izpolnil, tako da lahko rečem, da sem izpolnil pričakovanja, se je pa po dobrem smuku ponudila priložnost za kaj več. Toda kljub dobrim občutkom na treningu in ogrevanju slaloma nisem odpeljal, tako kot znam. S svojim slalomskim znanjem bi moral biti na koncu boljši. Napaka je bila taktična, tehnične ni bilo nobene. Uštel sem se pri izbiri linije, preveč sem zavijal za to postavitev, ki je bila z izjemo dveh pasti precej naravnost. Ni bilo pravega ritma, ni bilo prave hitrosti in zato ni bilo pravega časa.«

Klemen Kosi: »Če upoštevamo vse tekme, je to moj drugi najboljši dosežek. To mi je uspelo na najpomembnejši tekmi. Vedel sem, da bo za nas smukače slalome zelo zahteven. Ko sem si ga ogledoval, so se mi kar oči zapirale, nisem vedel, kako ga bom izpeljal. Na koncu je pred mano samo en tipičen smukač in če bi nastopili samo smukači, bi bil na stopničkah, a na žalost imamo tudi slalomiste, ki so dobri v smuku. Jaz jim čestitam, sem pa zelo zadovoljen, ne samo z uvrstitvijo, ampak tudi z obema vožnjama. Tudi s slalomom, treba je vedeti, da že dolgo nisem imel slalomskih smuči na sebi, v takih pogojih pa slaloma tudi nismo še nikoli trenirali.«

Martin Čater: »Na startu sem videl, da velja samo napadati, očitno sem hotel preveč. Potegnilo me je nazaj, padel sem iz ritma in zapeljal mimo vratc. Med odmorom pa o uvrstitvah nisem razmišljal, nisem se obremenjeval, kam lahko pridem.«

Potek slaloma

Najboljši smučar zadnjega obdobja Hirscher je v Pjongčang prišel z jasnim ciljem: osvojiti zlato olimpijsko medaljo. Avstrijec kljub številnim velikim in malim kristalnim globusom namreč še nikoli ni postal olimpijski prvak. Pot na olimp je tlakoval že v smuku, kjer je dosegel 12. čas, v slalomu pa je kljub močnemu vetru dosegel najboljši čas proge. Močno ga je ogrozil Pinturault, ki se je na slalomsko progo podal kmalu za njim, a je zaostal za 23 stotink. Hirscher je počakal, da je v cilj prišel Thomas Dressen, vodilni po smuku, nato pa proslavil zmago.

Dober nastop je uspel prvemu, ki je prevozil vso progo. Francoski specialist za tehnične discipline Muffat-Jeandet je postavil zelo dober čas 45,97, ki ga je pripeljal na najnižjo stopničko odra za zmagovalce.

Štefan Hadalin je imel z 22. časom smuka odlično izhodišče za napad v slalomu, a se mu drugi nastop ni najbolj posrečil in že v cilju je bil tretji. 43 stotink je za njim zaostal Klemen Kosi, 16. po smuku. Martin Čater (13. čas smuka) je odstopil povsem na začetku slalomske proge.

Svetovni prvak v kombinaciji Luca Aerni se je na slalomsko progo v alpskem središču Jeongsong podal s 25. časom smuka, a v svoji močnejši disciplini ni uspel narediti večjega preboja.

...
- odstop v 2. vožnji: Martin Čater (Slo)
- v slalomu ni nastopil: Boštjan Kline (Slo)

Potek smuka

V smuku je od Slovencev najbolje nastopil 25-letni Čater, ki je dosegel 13. čas. Po polovici tekmovanja je vodil Nemec Thomas Dressen, a razlike so bile majhne. Le sedem stotink počasnejši od Nemca je bil Norvežan Aksel Lund Svindal, ki je nato izpustil slalom, tretje mesto pa je zasedal Matthias Mayer iz Avstrije (+ 0,13).

Med najboljših 30 sta se uvrstila tudi Kosi (16.) in Hadalin (22.). Boštjan Kline je zasedel 42. mesto.

Od specialistov za slalom je bil po smuku visoko uvrščen Marcel Hirscher na 12. mestu. Najboljši smučar letošnje zime je bil stotinko hitrejši od Čatra. Dobro je nastopil tudi Alexis Pinturault (10., +1,04), ki je v preteklih petih sezonah svetovnega pokala kar štirikrat zmagal v skupnem seštevku kombinacije.

Kombinacijski smuk se je sicer začel na superveleslalomskem štartu, zato je bil skrajšan tudi slalom.