Petnajsterica Rusov brez vabil

Pjongčang 2018: Mednarodni olimpijski komite (MOK) pri dopinškem vozlu ostal neomajen. 

Objavljeno
05. februar 2018 23.03
Siniša Uroševič
Siniša Uroševič
Moskva – »Ne, nisem presenečen,« je včeraj poudaril tekmovalec v skeletonu Aleksandr Tretjakov, eden predvidenih udarnih adutov med ruskimi športniki na zimskih olimpijskih igrah, potem ko pri MOK niso potrdili zadnje odločitve Mednarodnega športnega razsodišča (CAS) in tako niso poslali vabil 15 članom ruske reprezentance. Ti ne bodo smeli nastopiti na ZOI.

Prvi odzivi v Rusiji, tako v športnem in političnem vrhu kot tudi med navadnimi smrtniki, razkrivajo razočaranje, pretiranega začudenja pa ni več zaznati. Mnogi se dobro zavedajo, da je največja država na svetu šla predaleč z vlaganjem v prejšnje igre, z naskokom najdražje doslej, za ceno domačega tekmovalnega uspeha je očitno prestopila prepovedano črto tudi pri dopingu. Toda obstaja tudi močan pol prebivalstva, ki vedno znova poudari, da so dopinški grešniki doma po širnem svetu, ne le v Rusiji, obenem pa da davek zdaj plačujejo le športniki, mnogi med njimi pa v rokah nadrejenih niti niso vedeli, za kaj gre.

A kakorkoli – pri MOK niso povsem prikimali sklepu z naslova CAS, temveč so se lotili še dodatnih preiskav. »Res je tako, nismo hoteli ničesar prepuščati naključju, neodvisne komisije pod vodstvom Denisa Oswalda so se še enkrat lotile nalog, ni bilo preprosto. Dejansko smo ugotovili, da pri 15 članih reprezentance ostajajo dokazi o dopingu,« so številni ruski mediji citirali Thomasa Bacha, prvega moža MOK. Med petnajsterico, ki je nestrpno čakala vabilo za Pjongčang, nastopila pa je pred štirimi leti v Sočiju, je zdaj 13 športnikov, dva – Albert Demčenko (sankanje) in Sergej Čudinov (skeleton) – sta sklenila tekmovalno pot. Preselila sta se med trenerje, a tudi v teh vlogah po zadnji odločitvi MOK nista dobila vabila za OI v Koreji.

Välbe: Vojna se komaj začenja

Tretjakov, olimpijski zmagovalec iz Sočija v skeletonu, ni bil presenečen glede končnega razpleta (»Ko sem spremljal vse te besede v zadnjih tednih, sem že kar pričakoval, da bom ostal brez vabila.«), tudi Alekseja Kravcova, predsednika ruske zveze za hitrostno drsanje, zadnje sporočilo iz Lozane ni presenetilo: »Gre le za jasen dokaz, da MOK ostaja nad športnim razsodiščem.« Med včerajšnjim zasedanjem državne vlade je bilo slišati tudi o rasističnem pristopu pri obravnavah ruskih športnikov, nekdanja smučarska tekačica Jelena Välbe, zlata olimpijka v letih 1992, 1994 in 1998, pa je ob novici, ki za večino športnih zanesenjakov v Rusiji ni prinesla prav lepega jutra, le dejala: »Zame odločitev ni senzacionalna, a vojna se komaj dobro začenja. Vztrajali bomo v boju dokazovanja pravičnosti.«

Kot ponavadi v takšnih primerih se bodo prvi jezni odzivi vendarle hitro polegli, igre se bodo začele, navzoči ruski športniki bodo nastopali brez nacionalnih simbolov. Zastavo olimpijskega gibanja pa bo na povorki med petkovo uvodno slovesnostjo ob prihodu reprezentantov Rusije vihtel eden od prostovoljcev.