Mladi po projektu polovično uspešni pri iskanju zaposlitve

Projekt Podjetno v svet podjetništva: Polovica mladih iz projekta, je našla zaposlitev.

Objavljeno
19. junij 2014 17.04
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Postojna - V Postojni so danes pripravili tretjo nacionalno konferenco mladih visoko izobraženih podjetnikov in njihovih mentorjev - Podjetna mlada Slovenija. V okviru projekta Podjetno v svet podjetništva, ki ga že drugo leto izvajajo po celotni državi, se je 56 odstotkom sodelujočih mladih že uspelo zaposliti ali ustanoviti svoje podjetje.

V Postojni so se tako zbrali mladi, ki sodelujejo v letošnjih projektih iz vseh statističnih regij v Sloveniji.

»Današnji dogodek je namenjen predstavitvi njihovih poslovnih idej, ker je sedaj v vsaki razvojni agenciji zaposlenih po deset mladih, ki imajo po dveh, treh mesecih dela že tudi nekaj izkušenj. Prav je, da se med seboj povezujejo, sklepajo različna partnerstva in konec koncev tudi vadijo v takih javnih nastopih,« je ob robu konference za STA povedala Jana Nadoh Bergoč iz Regijske razvojne agencije notranjsko-kraške regije.

Kako se da uspeti v podjetništvu, pa so mladim predstavili sicer uspešni slovenski podjetniki, med katerimi je bil tudi gostitelj današnje konference in predsednik uprave Postojnske jame Marjan Batagelj.

Mlade izobražene, podjetne in brezposelne ljudi, ki sodelujejo v projektu Podjetno v svet podjetništva, izbere vsaka regijska razvojna agencija na javnih pozivih. Zaposlijo jih za določen čas, sodelujoči pa nato ob pomoči mentorjev razvijajo svojo poslovno idejo, pripravijo poslovni načrt za ustanovitev podjetja in se usposabljajo za samostojno podjetniško kariero ali večjo zaposljivost. Časa za dosego tega cilja imajo po zaključku usposabljanja še leto dni.

V projektu uporabljajo inovativne motivacijske pristope, učenje na izkušnja uspešnih in neuspešnih podjetnikov, individualni pristopi, najsodobnejši način razvoja poslovne ideje, organiziranja podjetja ter načine trženja in prodaje. Udeleženci so bili v tem času tudi mednarodno dejavni, saj so obiskovali tuje sejme, konference in seminarje.

Po besedah Nadoh Bergočeve so se mladi iz notranjsko-kraške regije usmerili predvsem v storitvene dejavnosti, področja dela pa so zelo različna. Trije med njimi so se zaposlili v tujini, kjer so našli svojo zaposlitveno priložnost. V zadnji skupini pa imajo mladega človeka, ki se je vrnil z izobraževanja na Japonskem, pridobljeno znanje pa želi uporabiti na samostojni podjetniški poti v Sloveniji.