Najstnik, ki je iz dolgih člankov naredil tvite

Nick D'Aloisio je z aplikacijo Summly zaslužil 30 milijonov dolarjev.

Objavljeno
29. marec 2013 13.05
Posodobljeno
30. marec 2013 08.00
Si. B, AFP, Reuters; Panorama
Si. B, AFP, Reuters; Panorama

Denar je tam nekje, samo pobrati ga je treba, je prav nič oklevajoče rekel Nick D'Aloisio, ko je zaslužil 30 milijonov dolarjev. Sedemnajstletnik iz Londona je najmlajši uslužbenec Yahooja, v njegovo ekipo pa se je prebil z aplikacijo Summly, ki ustvarja žepne različice novic.

Kot mnogi najstniki tudi Nick D'Aloisio nosi premišljeno raztrgane kavbojke in do zadnjega lasu natančno razmršeno frizuro ter zaide v težave, če je njegova soba razmetana. In čeprav bi lahko sodili, da sodi med »top 10 geeke« na svetu, niti ni tipičen računalniški navdušenec. »Rad imam šport,« ležerno pravi, »navdušuje me dizajn in rad preživljam čas s punco in prijatelji.«

Da ga navdušuje dizajn, je mogoče sklepati že po fotografijah, ki so te dni preplavile splet in tradicionalne medije. Tisto, o čemer lahko res odkrito podvomimo, pa je to, da Nick kadar koli prime v roke kaj tako zastarelega, kot je časopis. Njegov stik s svetom so novice, ki jih izbrska na svojem pametnem telefonu ali kateri drugi pametni napravici. Mladeniču je poplava člankov z občutno preveč besedami očitno načenjala potrpežljivost, zato se je lotil poenostavitve.

Pravzaprav se je njegova pot do zvezdništva začela že pri devetih letih, ko so mu starši kupili prenosni računalnik. Ni dolgo trajalo, da se je naučil programirati, med šolskimi počitnicami je kar tako, za hobi, pripravljal različne aplikacije. Pri dvanajstih je izdal prvo za iphone – »telovadbo za prste«, kot je opisal program Finger Mill. Sledili sta glasbeni aplikaciji SongStumblr in Facemod, ki sta ugotavljali razpoloženje uporabnikov glede na statusna sporočila na facebooku.

Pri petnajstih se je začel ukvarjati s predhodnikom Summlyja, programom Trimit, ki je spreminjal dolge članke v dolžino tvitov. Aplikacija je požela hvalo tehnoloških navdušencev in se širila v desetitisočih prenosov. Nekega dne je Nick dobil elektronsko pošto. Pod njo se je podpisal moški, ki je nastopal v imenu najbogatejšega Azijca, hongkonškega milijarderja Li Ka Šinga. Nick se za sporočilo ni zmenil. Čez dva dni so Lijevi ljudje spet navezali stik z njim in tokrat je najstnik privolil, da se slišijo po telefonu. »Niso vedeli, da sem star samo petnajst let. V resnici je bilo malo strašljivo, kajti pogovarjali smo se o nečem, kar je bil samo moj konjiček. Ampak nisem imel kaj izgubiti ...« med smehom razlaga najstnik.

Li je v Trimit investiral četrt milijona dolarjev, mladi D'Aloisio pa je denar porabil za razvoj algoritma, ki je identificiral osrednje poudarke v članku (pri tem je sodeloval z znanstveniki z univerze v Stanfordu) in jih spremenil v različice, berljive na zaslonih pametnih telefonov. Novembra lani je predstavil Summly.

Nadaljevanje je znano: njegovo aplikacijo so med drugimi finančno podprli igralec Ashton Kutcher, umetnica in vdova po članu skupine The Beatles Johnu Lennonu Yoko Ono in medijski mogotec Rupert Murdoch. Naposled je novost pograbil Yahoo in najstnika naredil za enega najmlajših multimilijonarjev na svetu in svojega najmlajšega uslužbenca. Summly je doživel več kot milijon prenosov, Nick pa ima pred sabo izpite iz matematike, fizike in filozofije. Medtem še naprej dela pri Yahooju.

In odkar je najstniški multimilijonar, so njegove izjave za malenkost manj skromne. »Če imaš dobro zamisel za nekaj, česar na trgu še ni, se tega čim prej loti, kajti po svetu je veliko investitorjev, ki samo iščejo priložnosti za donosne naložbe,« svetuje vrstnikom.