Svizec v nemilosti

Ameriška ikona se je uštela: Punxsutawney Phil je napovedal pomlad, te pa od nikoder.

Objavljeno
29. marec 2013 13.46
Posodobljeno
30. marec 2013 17.00
Simona Bandur, Panorama
Simona Bandur, Panorama

Oblasti ameriške zvezne države Ohio so izdale obtožnico proti Punxsutawneyju Philu. Svizec je 2. februarja, na znameniti svižčev dan, napovedal pomlad. Zmotil se je. Ljudje so besni in mu očitajo, da jih je nalašč zavajal. Jeza je tolikšna, da zahtevajo celo, naj plača z življenjem.

Z vsem dolžnim spoštovanjem do svizca – jeza, ki je prežela prebivalce območja, kjer se zanašajo na Philovo napoved, je povsem razumljiva. Prve dni tega tedna bi se kaj takega z lahkoto zgodilo tudi pri nas, kajti ljudje so se tako naveličali čakati pomladi in so tako jezno bolščali v sneg, da si ni bilo težko predstavljati, kako bi svoj bes znesli nad katerim prav nič krivim vremenoslovcem.

Od dneva, ko se je ameriška legenda, svizec Phil, uštel, je minilo že precej časa, a zmota se je izkristalizirala šele pred kratkim, ko bi morala mesto v ameriški zvezni državi Pennsylvania že obarvati pomlad. Kakor vsako leto se je tudi letos 2. februarja v mestu Punxsutawney zbrala nepregledna množica ljudi, da bi videla, ali je pomlad blizu ali ne. Prognoza je preprosta: če sije sonce in svizec vidi svojo senco, se domnevno splaši in gre spat še za šest tednov, kar pomeni, da se bo za tako dolgo podaljšala tudi zima. Če pa se nad mestom razprostirajo oblaki in sence ne vidi, se predrami iz hibernacije in tako napove pomlad.

V večno hibernacijo?

Drugega februarja letos Phil ni videl sence, zato je v prebivalstvu vzbudil radost in pričakovanje. Toda niti 46 dni pozneje, na prvi pomladni dan, zima ni nič kazala, da se namerava posloviti, vztrajala je še prejšnji teden. In če so bili svižčevi rojaki do njegove zmote še prizanesljivi, se je gnev razlezel po sosednji zvezni državi, Ohio. »Punxsutawney Phil je to storil namerno in preračunljivo, da bi ljudi prepričal, da bo pomlad kmalu prišla,« je zapisal tožilec Mike Gmoser. Sledila je zahteva, da svizca za ta prestopek proti »miru in dostojanstvu države Ohio« neusmiljeno kaznujejo in ga pošljejo v večno hibernacijo.

Seveda so se takoj prebudili zagovorniki svizca in izbrali odvetnika, ki ga bo branil. Medtem je vremenska napoved še vedno slaba ...

Tradicija svižčevega dne sicer izvira iz 19. stoletja. V ZDA in Kanado so jo prinesli prvi nemški priseljenci. V novi deželi so svizca, ki je bil po njihovi presoji še najbolj podoben evropskemu ježu, takoj prepoznali kot nadvse inteligentno in čutno žival ter sklenili, da bo on tisti, ki jim bo vsakega 2. februarja razkril, ali lahko kmalu pričakujejo pomlad. Prvi zapisi o svižčevem dnevu so datirani s 4. februarjem 1841.

Nekakšna predhodnica svižčevega dne je svečnica, ki so jo poznali že zgodnji kristjani v Evropi. Od tod izhaja napev: »Svečnica čista in jasna, zima bo dolga, pomlad bo krasna. Če se svečnica jasna zdani, zima še dolgo trpi.«

Dvomljivi talent

Svižčev dan še danes praznujejo tako, da pripravijo tradicionalno hrano in vznesene govore ter se pomerijo v igrah, predvsem pa se pogovarjajo v starem nemškem narečju. Tisti, ki se spozabijo in spregovorijo angleško, so baje celo kaznovani – plačati morajo cent na besedo. Zvezda dne je seveda Phil.

Čeravno se ljudje nadvse zanašajo na njegovo napoved, ta vendarle ni povsem zanesljiva. Organizatorji prireditve v najbolj znanem Punxsutawneyju pravijo, da je njegova napoved od 75- do 90-odstotno natančna, tisti, ki pripravljajo podobne dogodke v Kanadi, ji pripisujejo 37-odstotno natančnost, po vremenskem almanahu je svizec pravilno napovedal pomlad v 39 odstotkih primerov. Najbolj neusmiljen je bil pred leti komentar ameriškega centra, ki se ukvarja z zbiranjem podnebnih podatkov: »Svizec ni pokazal pretiranega talenta za napovedovanje prihoda pomladi, zlasti v zadnjih letih ne.«

Tokrat je res v nemilosti, a najbrž lahko s precejšnjo gotovostjo napovemo, da bo bes pojenjal in bo svižčeva napaka pozabljena, ko bo res prišla pomlad.