Tu je Googlov obrazec z zahtevo za izbris iskalnih zadetkov

Spletni velikan je objavil obrazec, prek katerega lahko zahtevate umik zastarelih in irelevantnih informacij z iskalnega seznama.

Objavljeno
30. maj 2014 11.10
Posodobljeno
30. maj 2014 12.00
reu/GOOGLE-RESULTS/
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Pred dvema tednoma je evropsko sodišče razsodilo, da morajo upravljavci spletnih iskalnikov dopustiti možnost izbrisa posameznih zastarelih, irelevantnih iskalnih zadetkov. Google je zato zdaj objavil obrazec, prek katerega lahko državljani članic Evropske unije uveljavljajo svojo pravico do pozabe.

Obrazec je kar dobro skrit na Googlovih straneh za podporo, v zavihku »pravne zadeve«. V njem je na začetku pojasnjeno, da lahko zaradi omenjene razsodbe vsakdo zahteva, da se iz zadetkov, ki vsebujejo njegovo ime, ostranijo tisti, ki so »nepopolni, irelevantni, zastareli ali pretirani glede na osnovni namen«.

Kot obrazec pojasnjuje v nadaljevanju, bo Google pri vsakem zahtevku pretehtal pravice posameznika do zasebnosti in pravico javnosti do obveščenosti. »Ko bo preučevali vašo zahtevo, bomo pogledali, ali iskalni zadetki vsebujejo zastarele informacije o vas, kot tudi to, ali je v teh informacijah javni interes, denimo o finančnih malverzacijah, goljufijah, obsodbah ali nepravilnostih javnih uslužbencev.«

Podobno so za tiskovno agencijo AFP pojasnili tudi v Googlu, saj so dejali, da jim razsodba evropskega sodišča nalaga težavno tehtanje med pravicami posameznikov in pravico javnosti.

Izpolnitev obrazca, v katerem se je treba identificirati s kopijo veljavnega dokumenta, pa je šele prvi korak. Če bo zahteva prestala začetno presojo, lahko pričakujete nadaljnja vprašanja iz Googlovih pravnih pisarn.

Razsodba nalaga izbris samo spletnim iskalnikom, ne pa tudi virov informacij. Na spletnih straneh bodo zapisi o nečednostih, ki jih je nekdo zagrešil pred leti, še vedno ostale. Samo iskalniki (ki niso del teh strani) − če bodo prosilci za izbris uspešni − ne bodo več kazali povezav nanje. V uredništvo smo sicer po objavi odločitve evropskega sodišča že dobili tovrstno zahtevo po izbrisu, čeprav se nanaša samo na Google, Yahoo in podobne upravljavce spletnih iskalnikov.