Največje NUSZ plačujejo v Kopru, najmanjše v Celju in Novi Gorici

Občinski dacarji so običajno zelo obzirni pri stanovanjskih nepremičninah, pri poslovnih pa strogi.

Objavljeno
08. avgust 2017 18.13
Posodobljeno
09. avgust 2017 08.00
pr HE Zlatoličje
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana – Marko Novak iz slovenskega nepremičninskega združenja Fiabci je v analizo zajel 386.000 kvadratnih metrov stavb v Mariboru, 410.000 kvadratnih metrov v Ljubljani in dodatnih 85.000 kvadratnih metrov v Kopru, Kranju, Slovenj Gradcu, Novem mestu, Domžalah in Radljah.

Analiziral je več kot 1000 različnih večjih stavb s skupno površino okoli 900.000 kvadratnih metrov, zraven pa še okoli 350.000 kvadratnih metrov pripadajočih funkcionalnih zemljišč. Iz analize je izluščil povprečna razmerja med nadomestilom za stanovanjske in poslovne stavbe.

Ugotovil je, da v Sloveniji plačujemo nadomestilo za stanovanjske stavbe s popolno komunalno opremljenostjo po 0,30 do 3,20 evra na kvadratni meter na leto, največ v Kopru, sledita Ljubljana in Maribor, najmanj pa v Celju in Novi Gorici. Znotraj občine so razponi pri stanovanjskih nepremičninah nizki, najpogosteje od 0,50 do enega evra na kvadratni meter.

Veliko večji so pri poslovnih objektih: v Mariboru na primer kar od 0,90 do 107,50 evra na kvadratni meter (razmerje 1 : 120). Rekorder so Dravske elektrarne, ki samo občini Maribor plačajo na leto 800.000 evrov. Občini Radlje odštejejo okoli 200.000 evrov, potem pa še drugim, ob Dravi navzgor in navzdol (Starše, Hajdina itd.). Občini z velikimi razponi sta Radlje ob Dravi (1 : 65) in Nova Gorica (1 : 56). Na splošno so občinski dacarji zelo obzirni pri stanovanjskih nepremičninah, pri poslovnih pa strogi in neizprosni.

Zanimive občinske prakse

Maribor
: Funkcionalna zemljišča pri 70 odstotkih stavb niso obremenjena, preostala pa so. Pravila ni. Za parkirišča zaračunavajo NUSZ pri vseh trgovinah in pri nekaterih podjetjih. V poslovni coni TAM nekaterim zaračunavajo električni in vodni priključek, drugim ne. Razpon med najbolj in najmanj obremenjeno poslovno stavbo je tu najvišji v Sloveniji. Banke plačajo petkrat več NUSZ na kvadratni meter kot druga podjetja.

Ljubljana: Funkcionalna zemljišča se pri okoli 80 odstotkih stavb obremenjujejo, kvadratni meter zemljišča ob poslovni stavbi pa je enako obremenjen kot kvadratni meter pisarne v stavbi. Največji razpon med najbolj in najmanj obremenjeno poslovno površino je 5 : 1.

Nova Gorica: Posebej visoka je obremenitev bencinskih servisov, pred dvema letoma so zelo znižali obremenitev za igralnice, pred tem je bilo stanje obratno. Razpon obremenitev pri pravnih osebah je 56 : 1, igralnice imajo še dodaten faktor povečanje površine v višini 2,5. Tako so razlike osnovne obremenitve med dejavnostmi tudi celo 300 : 1.

Velenje: Na kvadratni meter enako obremenijo vse: banko, proizvodno, rudarsko in kmetijsko stavbo. Edini v Sloveniji posebej obremenijo počitniške hiše, za katere zaračunajo dvakratnik zneska za stanovanja.

Koper: Za kvadratni meter stavbe zaračunajo enako kot za kvadratni meter parkirišča. Pri večji gostoti gradnje je obremenitev manjša. Celotno območje gospodarske cone je cona izjemnih ugodnosti, ki je posebej visoko obremenjena. Določitev obremenitev NUSZ za Luko Koper pa je »izjemno inovativna«.

Novo mesto: Ima definirane korekcijske faktorje za bencinske črpalke, nadstrešnice, parkirišča, bazene ..., kar je do lastnikov korektno, saj garaža ne more biti enako obremenjena kot dnevna soba.

Kranj: Ima najmanj finančno agresiven odlok med vsemi obravnavanimi občinami, z zelo nizkimi razponi. Prilivi iz NUSZ so v deležu znotraj proračuna najnižji – 8,7 odstotka, druge občine poberejo z nadomestilom od 10 do 17 odstotkov proračuna.