Furs izžrebal nagrajence igre Vklopi razum, zahtevaj račun

Dacarji so z odzivom potrošnikov zadovoljni, saj so ti v enem letu preverili več kot 21 milijonov računov.

Objavljeno
12. januar 2017 13.52
iza-Davčne blagajne
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Finančna uprava RS (Furs) je danes izvedla četrto žrebanje v nagradni igri Vklopi razum, zahtevaj račun, katere namen je spodbujanje davčne kulture v državi. Furs je z odzivom zelo zadovoljen − potrošniki so namreč v enem letu preverili več kot 21 milijonov računov.

Četrti krog nagradne igre je potekal od 1. oktobra do 31. decembra lani, potrošniki pa so v njem sodelovali z 248.111 paketi desetih računov različnih izdajateljev − od tega 199.269 oziroma 80,3 odstotka elektronskih paketov računov in 48.842 oziroma 19,7 odstotka pisemskih paketov računov, so sporočili s Fursa.

Kdo so nagrajenci?

Glavno nagrado v višini 15.000 evrov je prejela Mateja Grašič iz Kranja, drugo nagrado v višini 10.000 evrov Boris Bivec iz Šmarja - Sapa, 5000 evrov nagrade je šlo v roke Gorana Koširja iz Ljubljane. Dodatno nagrado v višini tisoč evrov je prejela Sonja Sušnik Bercko iz Zgornje Besnice.

Furs je nagradno igro pripravil ob uvedbi davčnih blagajn 2. januarja lani. »Te so lahko v boju proti sivi ekonomiji uspešne samo, če bodo tudi potrošniki ozaveščeni pri jemanju računov za plačano blago in storitve,« so poudarili na upravi.

Nova nagradna igra

Z novim letom je sicer stekla nova nagradna igra. Tudi ta bo potekala v štirih krogih: prvi kroga od 1. januarja do 31. marca, drugi od 1. aprila do 30. junija, tretji od 1. julija do 30. septembra in četrti od 1. oktobra do 31. decembra.

V vsakem krogu bodo izžrebali tri nagrade v vrednosti po 10.000 evrov, in sicer eno za paket desetih računov, eno za račune za storitve in eno za uporabo sistema eDavki.

Furs želi z novo nagradni igro motivirati potrošnike za zahtevanje, jemanje in preverjanje računov. Potrošnike želijo spodbujati k jemanju računov od podjetij in podjetnikov, ki opravljajo storitve na domu (npr. pleskarji, vodovodarji, električarji, gradbinci, parketarji itd.) − ti namreč glede izdajanja računov spadajo med najbolj rizične davčne zavezance, pri katerih je nadzor zelo težaven, saj storitve potekajo na domu za zaprtimi vrati.

Spodbujati pa želijo tudi davčne zavezance (fizične osebe), ki s Fursom poslujejo elektronsko prek sistema eDavki. Z večjo uporabo eDavkov želijo zmanjšati papirno birokracijo in poenostaviti, skrajšati ter poceniti upravne postopke.