Odstopljenega Marka Simonetija vlada še ni razrešila

Na MF obljubljajo, da bodo kandidata za njegovega naslednika »predlagali v najkrajšem možnem času«.

Objavljeno
07. november 2016 17.39
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana – Po nedavnem odstopu predsednika upravnega odbora in neizvršnega direktorja DUTB Marka Simonetija bo ministrstvo za finance »v najkrajšem možnem času predlagalo kandidata za neizvršnega direktorja«, so nam zagotovili v finančnem resorju.

Prva bo sicer na potezi Cerarjeva vlada, ki bo morala, kot skupščina DUTB, na podlagi odstopne izjave Marka Simonetija šele sprejeti sklep o njegovi razrešitvi. »Slaba« banka sicer zdaj ne ostaja brez vodstva, saj ima Simoneti trimesečni odpovedni rok »in v tem obdobju bo tekoče posle DUTB vodil nemoteno.«

Na ministrstvu, ki ga vodi Mateja Vraničar Erman, ob tem še napovedujejo, da si bodo prizadevali, da bo upravni odbor čim prej izpopolnjen, iskali pa bodo dva kandidata za neizvršna direktorja DUTB, saj ta inštitucija že od prestopa Imreja Balogha na mesto glavnega izvršnega direktorja posluje zgolj s tremi neizvršnimi direktorji (ob Simonetiju sta to še Janez Širovnik in Juan Barba Silvela), predvideni so sicer štirje.

Kadriranje na vrh DUTB bo v prihodnjih tednih zagotovo deležno velike pozornosti političnih akterjev in interesnih omrežij, saj gre za enega središčnih položajev z velikim vplivom v slovenski ekonomiji. Še dodatno pa ga lahko zaplete dejstvo, da »sam postopek izbire neizvršnega direktorja ni predpisan, je pa treba v postopku imenovanja preveriti izpolnjevanje zakonsko določenih pogojev in meril iz 8. člena zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Odločitev o tem, na kakšen način bo ministrstvo iskalo kandidata, še ni bila sprejeta,« še pojasnjujejo na ministrstvu.

Pogoj tudi osebna integriteta

Formalno so člani upravnega odbora DUTB imenovani za obdobje petih let, predsednika upravnega odbora pa imenuje sam upravni odbor. Zakon določa, da mora član upravnega odbora DUTB (torej tudi neizvršni direktor) ob zahtevah, kot so izobrazba in nekaznovanost, biti tudi strokovnjak s področja bančništva, financ ali gospodarskega prava z vsaj desetimi leti izkušenj s področja vodenja ali nadziranja gospodarskih družb.

Pomembna je tudi osebna integriteta in poslovna etičnost, še posebej, da v zvezi z njegovim ravnanjem ni bila ugotovljena hujša kršitev predpisov s področja integritete in preprečevanja korupcije ali s področja javnega naročanja, ne sme pa biti tudi delničar ali družbenik v banki ali namenski družbi, ki je bila deležna ukrepov po zakonu o ukrepih krepitev stabilnosti bank.

Spomnimo, Simoneti, ki ga je na vrh DUTB pred dobrim letom pripeljal nekdanji finančni minister Dušan Mramor, je odstopil po zaprti seji vlade 27. oktobra, ko je ugotovil, da mu vsi v vladi na zaupajo dovolj, čeprav nadzor s strani MF ni ugotovil kršitev ali napak. Njegov odhod sta zahtevali koalicijski Desus in SD – po razkritju posnetkov z upravnega odbora DUTB, kjer je bilo govora o določanju plač vodilnih v državnih podjetjih.