Pod žarometom: Blaž Brodnjak

V preteklosti (le) vodja ekipe, danes na čelu uprave NLB.

Objavljeno
04. julij 2016 22.39
Gorenje - banke
Miha Jenko
Miha Jenko

Kot nesporni favorit, brez prave konkurence, je bil Blaž Brodnjak imenovan za novega predsednika uprave NLB s polnimi pooblastili. S tem bo nadaljeval delo, ki ga opravlja zadnjih pet mesecev, ko je po odstopu Janka Medje postal v. d. predsednika uprave banke.

Diplomirani ekonomist, ki je končal tudi študij MBA na blejski poslovni šoli, ima veliko izkušenj z bankami in financami. Poslovno pot je začel po diplomi leta 1998 v družbi Publikum, z bankami pa se je začel ukvarjati leta 2000 v takratni Bank Austria Creditanstalt (sedanji Unicredit banki). V njej je dve leti vodil oddelek poslovanja s srednje velikimi podjetji.

Od marca 2003 do januarja 2005 je vodil poslovanje z gospodarskimi družbami v banki Raiffeisen. Nato je bil štiri leta član uprave banke Bawag, leto dni je bil pooblaščenec uprave Zavarovalnice Triglav. Nato pa je do konca novembra 2012 dve leti deloval kot vodja divizije za poslovanje z gospodarskimi družbami in javnim sektorjem v celovški Hypo Alpe-Adria. Decembra 2012 je postal član uprave NLB, pristojen za poslovanje z velikimi podjetji, bančništvo na drobno in zasebno bančništvo. V tem času je sodeloval pri finančnem prestrukturiranju več slovenskih podjetij.

V intervjuju za Delo je pred dvema letoma je povedal: »Nisem zagovornik privatizacije za vsako ceno, država je lahko lastnica premoženja – če je odgovorna lastnica. To pa pomeni, da zagotovi neodvisno – od politike in drugih lobijev –, strokovno in profesionalno korporativno upravljanje, se ne vmešava v dnevne posle stroke in zagotovi, da so družbe ustrezno vodene in nadzirane. To je mogoče doseči izključno tako, da v nadzorne svete in uprave kadrujemo preizkušene ljudi z relevantnimi izkušnjami in nikakor ne po seznamih političnih strank, lobijev ali lož.« Da bi v banke lahko dobili najboljše kadre, bi morali po njegovem odpraviti »nesmiselne in škodljive določbe« Lahovnikovega zakona, ki omejuje prejemke vodstev v družbah v pretežni državni lasti.

Po naših informacijah ga v banki cenijo, velja za delavnega, načelnega, trženjsko usmerjenega. Kot rojen Ptujčan tudi ne skriva štajerskega temperamenta, v javnih nastopih je decidiran in odločen. Po drugi strani pa do zdaj še nikoli ni bil na samem vrhu v banki, vedno je bil del ekipe, ki jo je vodil nekdo drug. Zdaj, v odločilnem obdobju ob privatizaciji NLB, mu strokovnih izzivov zanesljivo ne bo zmanjkalo in lahko bo pokazal, kakšen je njegov dosežek tudi v najbolj izpostavljenem fotelju banke.