Pomembna je boniteta dolžnika

Po oceni Borze terjatev se promet s terjatvami pri nas močno povečuje

Objavljeno
24. julij 2017 12.00
Silva Čeh
Silva Čeh

Terjatev se je mogoče znebiti na Borzi terjatev, ki se, tako kot še kar nekaj podjetij, ukvarja s prodajo terjatev. Na Borzi terjatev lahko svoje nezapadle poslovne terjatve do slovenskih naročnikov prodaja vsako slovensko podjetje.

Na Brozi terjatev, ki je svojo trgovalno platformo zagnala sredi novembra leta 2015 in že maja 2016 dosegla 3,25 milijona evrov skupnega prometa s terjatvami, zdaj njihov promet presega že enajst milijonov evrov, imajo pa registriranih skoraj 500 slovenskih podjetij. »Beležimo močno mesečno rast članov in prometa,« odgovarjajo iz omenjene borze.

Mimogrede, videti je, da je taka »panoga« zelo iskana, saj je prejšnji teden slovenski Hive Project postal zmagovalec CoinAgende, svetovne konference start -upov in projektov na blockchainu v Barceloni. Z njihovo platformo za faktoring (prodajo in nakup terjatev tudi v kriptovalutah) bodo rešili več problemov svetovnih ponudnikov faktoringa in pri teh poslih znižali stroške malim in srednje velikim podjetjem.

Toda, kako sploh deluje trgovanje s terjatvami, ali lahko terjatev ponudi vsako podjetje, ki mu jih dolžnik še ni poplačal? Najprej, na enem mestu združuje podjetja, ki želijo prodajati poslovne terjatve do svojih naročnikov in finančne vlagatelje, ki terjatve naložbeno odkupujejo. Sicer pa odgovarjajo: »Na Borzi terjatev svoje nezapadle poslovne terjatve do slovenskih naročnikov lahko prodaja vsako slovensko podjetje, ki izpolnjuje pogoje za članstvo. Preverba pogojev je avtomatska na spletni strani Borze terjatev z integriranimi bonitetnimi informacijami, ki jih zagotavlja partnersko podjetje Bisnode.

Plačilni roki se upoštevajo takšni, kot so navedeni na izdanih računih, oziroma največ 150 dni od datuma oddaje naročila za prodajo terjatev. Za uporabo storitev Borze terjatev je potrebna le spletna registracija, ki je brezplačna in članov borze ne zavezuje k obveznemu trgovanju. Borza terjatev za terjatve, ki se prodajo na borznem trgu, poskrbi za vso potrebno administracijo – poravnavo poslov in izvedbo nakazil, obveščanje dolžnikov in spremljanje terjatev vse do končnega poplačila.«

Kakšne najdaljše kršitve plačilnih rokov zaznavajo na Brozi terjatev? Odgovarjajo, da s postopkom preverjanja članov in posameznih terjatev večinoma omejijo tveganja, povezana z neplačili terjatev. Tako je velika večina terjatev, prodanih prek borze, plačana v roku oziroma z minimalnimi zamudami.

Ali je za tako poslovanje s terjatvami pomembno, da imajo podjetja svoje terjatve zavarovane? »Pri prodaji terjatev je najpomembnejša boniteta dolžnika. Ta in boniteta prodajalca terjatve se preverja avtomatično z integriranimi bonitetnimi informacijami, ki jih zagotavlja partnersko podjetje Bisnode. Terjatve so zavarovane z regresno pravico ter v določenih primerih tudi z izvršnico prodajalca terjatve,« poudarjajo na Borzi terjatev. Znesek terjatve na omenjeni borzi ne sme biti nižji od pet in ne višji od 250.000 evrov.