Računsko sodišče zamajalo Koprivnikarjev argument

Ministrstvo se sklicuje na računsko sodišče, a Tomaž Vesel pravi, da ni ovir za posebno ureditev AZN in ATVP.

Objavljeno
14. december 2017 07.00
Posodobljeno
14. december 2017 07.00

Ljubljana – Računsko sodišče zanika, da bi od ministrstva za javno upravo zahtevalo enotno ureditev vseh javnih agencij ne glede na njihovo vlogo torej tudi AZN in ATVP, na kar se sklicuje omenjeno ministrstvo, ki poskuša z novim zakonom državi vladi podrediti tudi ti dve regulatorni agenciji.

Ministrstvo za javno upravo, ki ga vodi Boris Koprivnkar, pripravlja novelo zakona o javnih agencijah (ZJA), ki naj bi veljala tudi za Agencijo za zavarovalni nadzor (AZN) in Agencijo za trg vrednostnih papirjev. Novela sicer formalno ohranja neodvisnost in samostojnost agencij, a v resnici z njo načrtuje njihovo organizacijsko, kadrovsko in premoženjsko podreditev pristojnim ministrstvom in politiki. To pa je zlasti pri AZN in ATVP, ki skupaj nadzirata 47 milijonov evrov – tudi takšne primere, v katerih je udeležena država – lahko zelo problematično, na kar sta opozorili tudi evropski nadzorni instituciji Esma in Eiopa.

Ni ovir za izjeme

Koprivnikarjevo ministrstvo, ki menda vztraja pri enotni ureditvi, se pri tem sklicuje na revizijsko poročilo računskega sodišča o učinkovitosti ureditve financiranja in delovanja javnih agencij in javnih skladov iz leta 2015. A predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel zanika, da računsko sodišče vztraja pri enotni ureditvi za vse. Kot je povedal za Delo, mora obstajati določen skupen okvir, kar so poudarili tudi v revizijskem poročilu vendar: »Ne vidim razloga, zakaj bi imeli povsem enako raven urejanja še zlasti ko govorimo o agencijah, ki morajo biti neodvisne, denimo ATVP in AZN, ki sta regulatorja finančnega trga. »Oni so namreč regulatorji in najbrž potrebujejo posebno ureditev. Mi dopuščamo posamezne ureditve, le da so dorečene,« poudarja Vesel, ki bi bil pri rešitvah za ti dve agenciji zelo previden.

Vnos v področne zakone

Ministrstvo za finance je to ureditev, ki bi ti dve agenciji bolj podredili vladi že začela vnašati v področno zakonodajo, konkretno v zakon o trgu finančnih instrumentov (ZTFI). Direktorja ATVP in AZN, Miloš Čas in Sergej Simoniti, sta predsednika vlade že junija opozorila, da novela ZJA posega v neodvisnost in samostojnost obeh institucij in še, da vsebuje tudi nekatere neustavne rešitve. ATVP pa je  ministrstvu za finance konkretno opozorila, da delovanja ATVP in AZN ni primerno urejati po enakem vzoru kot druge javne agencije in da je cilj nekaterih rešitev izvajati političen vpliv na delo nadzornika trga vrednostnih papirjev.

Brez konkretnih odgovorov

Ne na ministrstvu za finance ne na ministrstvu za javno upravo nismo dobili jasnega odgovora, ali bodo te pripombe agencij upoštevali.

Na finančnem ministrstvu odgovarjajo, da so podrobno preučili predlog novele ZJA in v okviru medresorskega usklajevanja podalo pripombe zlasti v smeri, da naj zakon sledi sprejetim izhodiščem na vladi, ki so pripoznala poseben položaj regulatornih agencij in njihovo potrebo po večdimenzionalni neodvisnosti. »Že sama izhodišča za enotno ureditev statusne ureditve in poslovanja javnih agencij v Sloveniji, ki jih je vlada sprejela junija letos, so namreč izrecno predvidevala nekaj vsebin, ki omogočajo drugačno ureditev regulatornih agencij v področni zakonodaji, zato je po mnenju ministrstva za finance prav, da se take izjeme v skladu z omenjenimi izhodišči izrecno predvidijo tudi v predlogu novele ZJA,« pravijo. Zatrdili so še, da so v tej luči preučili tudi pripombe na ZTFI in jih smiselno vključili tudi v predlog zakona o trgu finančnih instrumentov, ki bi ga radi čim prej poslali v vladno obravnavo.

Podajanje odgovornosti

Z vprašanji, ali bodo ohranili izjemo in samostojnost pri omenjenih agencijah, smo se obrnili tudi na ministrstvo za javno upravo, kjer pa so nam odvrnili le, da je za odgovor o drugačnem statusu AZN in ATVP pristojno ministrstvo za finance.

Kot je mogoče izvedeti, je cilj ministrstva, da bi bila novela ZAJ sprejeta še v času mandata te vlade. A glede na to, da je predlog po javni razpravi zdaj še v medresorskem usklajevanju, ta cilj ni povsem gotov.