»Razlika je nepravilnosti odkriti ali pa jih povzročiti!«

Franci Žmavc ne vidi razloga, da ga koalicijske SMC, SDS in Desus ne bi podprle kot kandidata za nadzorni svet SDH.

Objavljeno
14. marec 2017 18.46
Franci Žmavc v Ljubljani, 14. marec 2017 [Franci Žmavc,Ljubljana,portreti]
Mateja Babič Stermecki
Mateja Babič Stermecki
Ljubljana – O imenovanju Francija Žmavca in Željka Puljića za nova člana nadzornega sveta SDH bodo jutri odločali poslanci mandatno-volilne komisije. Že danes pa se dvojica predstavlja poslancem SMC in SD. Očitkov o spornosti obeh kandidatov ne manjka. Medtem ko je bil Puljić dolgo odsoten v tujini (zaradi njega so bile preložene predstavitve pred poslanci), smo se z Žmavcem pogovarjali tudi o njegovem domnevno spornem delovanju v preteklosti.

Kdo vas je povabil, da bi postali nadzornik SDH, oziroma kako je sploh prišlo do kandidature? Sklepam, da po tem, ko ste se lani že prijavili kot kandidat za nadzorni svet Telekoma? To kandidaturo bi sicer morali umakniti, če bi postali član nadzornega sveta SDH. Kaj pa v nasprotnem primeru? Boste vztrajali?

Razpis za nadzornike Telekoma je bil objavljen jeseni 2016 in nanj sem se prijavil. Postopek je potekal kar dolgo in prepričan sem bil, da iz tega ne bo nič. V krogu prijateljev in poslovnih partnerjev smo večkrat komentirali tudi dogajanja v SDH, in ko je bil objavljen razpis, me je več njih prepričevalo, naj se prijavim, češ da sem s svojimi bogatimi izkušnjami primeren za to funkcijo. Sam sem to najprej vztrajno zavračal. Na koncu sem popustil, saj sem prepričan, da imam kot nadzornik bogate izkušnje, ker sem bil v svoji karieri član v več nadzornih svetih. Na koncu se je izkazalo, da sta me dve, med seboj popolnoma ločeni komisiji, ocenili za primernega kandidata za dva različna nadzorna sveta, kar tudi nekaj pove.

Ste ob kandidaturi pričakovali toliko zapletov in nizkih udarcev? Zdi se, da ste mnogim trn v peti? Zakaj?

To sem pričakoval, vendar nikakor ne v taki meri in na tako nizkotni ravni. Sicer pa nimam kaj skrivati. Tolažim se s tem, da to več pove o tistih, ki to sprožajo, kot o meni. Vedno sem deloval strokovno in mislil s svojo glavo. Verjamem, da mnogim to ni všeč. Da me nimajo pod tako imenovano kontrolo, kot radi rečejo. Nikoli nisem bil član nobene politične stranke, niti nisem nikoli kandidiral na nobeni listi. Sem pa privrženec zdrave pameti ne glede na to, od kod prihaja.

Že četrto leto vodite svet na agenciji za letalstvo, kjer naj bi pred leti prejeli zadnje opozorilo pred izključitvijo iz združenja evropskih nadzornikov za civilno letalstvo. Kaj se je dogajalo? Očitajo vam veliko neurejenih zadev, toda evropska komisija je pred kratkim sprejela odločbo o zaključku vseh postopkov v zvezi s kršitvami prava EU.

Agencija je po dolgih letih vedejevstva končno dobila uspešnega direktorja. Naj pojasnim: postopki so bili vodeni proti Republiki Sloveniji in to zaradi zaostalih zadev še iz leta 2005. Agencija pa je bila ustanovljena šele leta 2011. Vsega skupaj se je nabralo okoli sto nerešenih postopkov, in da, res je grozila »prizemljitev« civilnega letalstva, ki je vredno okoli 250 milijonov evrov na leto. Zdaj pa je nerešenih zadev natanko – nič. Svet agencije si šteje za velik uspeh ureditev razmer na agenciji in s tem v civilnem letalstvu. Je pa seveda treba še veliko postoriti.

Sergeju Racmanu, lastniku ljubljanskega Koloseja, naj bi pomagali pri prenosu večmilijonskih prihodkov od prodaje kino vstopnic z dosega upnikov. Po dostopnih podatkih iz Ajpesa je podjetje Reit, d. o. o., ki je imelo v najemu kinodvorane, poslovalo zelo uspešno in očitno saniralo stanje, kakršnega ste dobili od Racmana. Zakaj ste se spustili v to zgodbo?

Tisti, ki poznajo moje poslovno področje, vedo, da ni tako, kot pravite. Že dve desetletji namreč delujem kot krizni menedžer in sanator podjetij, se pravi, da »v roke« dobim podjetja v zelo slabem stanju. Z Racmanom se poznava dolga leta in sva se v preteklosti večkrat poslovno srečala. Njegova kinematografska dejavnost je bila, milo rečeno, na dnu in sprejel sem izziv reševanja nemogočega. Nenehno sem se srečeval s temi očitki, vendar so številni distributerji filmov in dobavitelji sprevideli, da le ni tako. Podpisal sem pogodbe z vsemi distributerji in začel uspešno prestrukturiranje. Prihodke sem v treh letih podvojil, kapital v letu 2016 je okoli 650.000 evrov in dobiček iz poslovanja znaša 850.000 evrov. Število zaposlenih in gledalcev se je povečalo. Le prenove stavbe Kolosej mi, žal, ni uspelo doseči. Sicer pa sem oktobra 2016 kot predsednik uprave vstopil v novo podjetje in zaključil sanacijo dejavnosti prikazovanja filmov v Koloseju.

Tudi v zvezi z odločitvami v Podjetja za urejanje hudournikov (PUH), ki je bilo v 40-odstotni lasti države in kjer ste avgusta 2011 postali nadzornik, so se očitno dogajale velike nepravilnosti, sicer podjetje šest mesecev pozneje verjetno ne bi končalo v stečaju. Podjetje Puh je veljalo za trdnjavo, ki jo je močno obvladovala leva politična opcija.

No, to je pa posebna zgodba, v kateri tudi groženj ni manjkalo. Bil sem predsednik nadzornega sveta in po podrobnem pregledu bilanc in poslovanja podjetja, ki je kazalo normalno sliko, smo ugotovili večje oškodovanje podjetja. Mislim, da okoli 7,5 milijona evrov. Izvedli smo izredno revizijo, podali odškodninske in kazenske ovadbe. Čeprav smo zamenjali takratno vodstvo in sprejeli določene ukrepe, se tako rekoč ni dalo narediti nič več. Podjetje je šlo v stečaj. Tako so zaposleni in upniki dobili poplačano skoraj vse. In velika razlika je med nepravilnosti odkriti in nepravilnosti povzročiti!

Senat ATVP je leta 2001 zavrnil vašo vlogo za izdajo dovoljenja za opravljanje funkcije člana uprave Intare, ker je v postopkih nadzora ugotovil več opravljenih navideznih borznih poslov, sklenjenih z vrednostnimi papirji. Je normalno, da borzni posrednik sprejme in izvede posle za svoje podjetje ter mu pri tem naredi izgubo?

Vsak borzni posrednik se trudi narediti dobiček pri trgovanju z vrednostnimi papirji, vendar ne poznam nobenega, ki ne bi kdaj utrpel izgube pri trgovanju z vrednostnimi papirji. Agencija mi je očitala neskrbno ravnanje, čeprav z lastnim premoženjem, in mi zato zavrnila opravljanje funkcije člana uprave v DZU. Čeprav je bilo ozadje res nekje drugje. Posli so bili leta 1999 in takrat so bili popolnoma drugi časi in okoliščine, odločba je iz leta 2001. Nikoli nisem bil ničesar obtožen, niti nikoli kaznovan. Nasprotno, v tistem obdobju sem veljal za boljšega borznega posrednika in portfolio menedžerja. Očitati nekomu nekaj po 16 letih v drugih okoliščinah se mi zdi nezrelo. Se mi pa postavlja vprašanje, kakšne nadzorne institucije imamo pri nas, ker sem to odločbo prejel le jaz in ATVP, zdaj pa jo lahko bere vsakdo? V čigavem interesu je to?

Še vedno imate licenco za borznega posrednika? Najbrž bi vam jo morali odvzeti.

Če so bile res take nepravilnosti, bi mi jo morali odvzeti že leta 1999. Pa mi je niso! Kot borzni posrednik sem nehal delati leta 2000 ali 2001, se niti ne spomnim več, in od takrat nisem več aktivno deloval na tem področju.

Kaj je pred dnevi na vaši predstavitvi v Desusu najbolj zanimalo poslance?

V bistvu vse, kar se je pojavljalo v medijih. Vse sem jim tudi dokumentiral in niso skrivali presenečenja. Od prisotnih poslancev sem po predstavitvi dobil podporo.

Menite, da boste na današnji predstavitvi pred poslanci SMC in SD prepričali stranki, da bosta podprli vašo kandidaturo?

Pisal sem vsem poslanskim skupinam, da želim pojasniti vse, kar jih zanima, in da sem pripravljen odgovoriti na vsa vprašanja, ki jih imajo. Tako osebna kot strokovna. Prepričan sem, da jim bom pokazal svoje osebnostne in strokovne kvalitete. Če bo potrebno, bom vse svoje trditve tudi dokumentiral, zato ne vidim razloga, da me ne bi podprli.