Slovenija popravila pogoje poslovanja

Na lestvici Svetovne banke o pogojih poslovanja smo med 189 državami na svetu na 29. mestu. To je šest mest bolje kot lani.

Objavljeno
28. oktober 2015 10.44
vidic/poslovneza
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ba. Pa., gospodarstvo; STA

Washington - Slovenija je letos na lestvici Svetovne banke o pogojih poslovanja med 189 državami na svetu zasedla 29. mesto. To je šest mest višja uvrstitev kot lani, ko je Slovenija po popravljenih podatkih zasedla 35. mesto. Na prvem mestu ostaja Singapur, sledita Nova Zelandija in Danska, je razvidno iz raziskave Doing Business 2016.

Ministrstvo za finance pozdravlja napredek, ki je bil dosežen pri uvrstitvi Slovenije, saj je to, kot so prepričani, tudi rezultat produktivnega dialoga, ki so ga ministrstvo za finance in drugi deležniki iz Slovenije opravili s pripravljavci poročila.

Kot ugotavljajo na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), je izboljšanje uvrstitve Slovenije predvsem posledica nekaterih ukrepov države na področju boljšega zakonodajnega in poslovnega okolja ter zmanjševanja administrativnih ovir. Raziskava namreč na vseh treh področjih, kjer je Slovenija najbolj izboljšala svojo uvrstitev, kot razlog za izboljšanje navaja skrajšanje dolgotrajnosti postopkov.

Slovenija je izboljšala pogoje za poslovanje na več področjih, med drugim pri gradbenih dovoljenjih in reševanju insolvenčnih postopkov, je razvidno iz raziskave, ki jo je Svetovna banka danes predstavila v Bangkoku.

Naša država se je lani sprva uvrstila na 51. mesto, a je Svetovna banka njeno uvrstitev po popravljenih podatkih zvišala. Letos si Slovenija 29. mesto deli s Slovaško, tik pred njiju pa so se uvrstile Švica, Francija in Nizozemska. Sloveniji in Slovaški sledijo Združeni arabski emirati, Mauritius in Španija.

Najbolje pri čezmejnem poslovanju

Najbolje, na prvo mesto, se je Slovenija med 10 kategorijami, ki jih ocenjuje banka, skupaj s še nekaterimi članicami EU uvrstila v čezmejnem poslovanju. Pri zaščiti majhnih delničarjev je ohranila visoko sedmo mesto. Pri odpravljanju nesolventnosti je skočila za 29 mest na 12.

Deset mest je pridobila tudi pri uveljavljanju pogodb, a se je uvrstila na 117. mesto. Pri prepisih lastništva je Slovenija pridobila šest mest in se uvrstila na 36. mesto.

Čeprav je Svetovna banka Slovenijo v poročilu pohvalila glede izboljšanja razmer pri gradbenih dovoljenjih, pa je na lestvici v tem segmentu izgubila tri mesta in se uvrstila na 71. mesto.

Najslabše pri pridobivanju kreditov

Največ, 20 mest, je Slovenija izgubila pri oskrbi z elektriko, a se je uvrstila na 35. mesto. Sicer se je ponovno najslabše odrezala pri pridobivanju kreditov, kjer je zdrsnila za osem mest na 126.

Slabše se je odrezala tudi pri ustanavljanju podjetij, kjer je zdrsnila za štiri mesta na 18. mesto. Eno mesto je izgubila tudi pri plačevanju davkov (35. mesto).

Pohvale Podsaharski Afriki in Centralni Aziji

V poročilu je Svetovna banka pohvalila reformne napore več držav v Podsaharski Afriki in Centralni Aziji, med državami, ki so se povzpele za največ mest, pa so se znašle Ruanda, Uganda, Kenija, Uzbekistan in Kazahstan.

Tudi Rusija, ki so jo prizadele zahodne sankcije zaradi krize v Ukrajini, se je uvrstila na listo držav, ki so precej izboljšale poslovno okolje - povzpela se je za 11 mest na 51.

V Aziji je Svetovna banka pohvalila Kitajsko in Indijo, ki pa sta se zaradi sicer precej slabih pogojev za poslovanje uvrstili na 84. oziroma 130. mesto.

V regiji Evrope in Centralne Azije, ki izključuje države članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), se je na lestvici Svetovne banke najvišje uvrstila Makedonija, na 12. mesto.

Sicer so Singapurju, ki je na prvem mestu že 10. leto, po Novi Zelandiji in Danski do 10. mesta sledili Južna Koreja, Hongkong, Velika Britanija, ZDA, Švedska, Norveška in Finska. Na dnu lestvice so Južni Sudan, Libija in Eritreja.

Vsakoletna raziskava Doing Business temelji na anketah med več kot 10.000 strokovnjaki, ki se ukvarjajo s poslovno in pravno ureditvijo v posamezni državi.