Intralogistični oskarji štirim izdelovalcem viličarjev

Nagrade IFOY za najboljše viličarje leta 2016 so dobili BYD, Crown in Jungheinrich (dve nagradi) ter SSI Schäfer za intralogistično rešitev.

Objavljeno
16. september 2016 18.23
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin

Tudi letos so na hannoverskem sejmu CeMat podelili prestižne nagrade IFOY (International Forklift Truck of the Year), pravijo jim tudi intralogistični oskarji, za najboljše viličarje leta 2016 v petih kategorijah. Žirija je v finalni izbor uvrstila 13 viličarjev in intralogističnih rešitev.

Dve nagradi IFOY je prejel Jungheinrich, in sicer v kategoriji visokoregalnih viličarjev za model EKX 516 in za viličar posebne izvedbe EJQ 325, po eno pa BYD za viličar ECB 18C, Crown za model RT 4020 in SSI Schäfer za intralogistično rešitev uporabe vozil AVG.

Nagrado viličar nosilnosti do 3,5 tone je prejela kitajska družba BYD za viličar ECB 18C. To je prvič, ko je bil kateri od na Kitajskem izdelanih viličarjev okronan za najboljši svetovni viličar leta. Gre za 80-voltni litij-ionski električni trikolesni viličar, ki lahko dvigne 1,8 tone tovora do višine šest metrov.

Viličar za zahtevne aplikacije v logistiki

Nagrado v kategoriji skladiščnih paletnih viličarjev je prejela družba Crown za novo razvit viličar RT 4020, ki je namenjen zahtevnim aplikacijam v sodobni logistiki. Viličar, ki lahko dvigne do dve toni tovora, ima platformo za upravljavca in dosega največjo hitrost 12,5 kilometra na uro. Širina šasije 780 milimetrov mu omogoča preprosto manevriranje v ozkih prostorih, na primer pri nakladanju in razkladanju dostavnih vozil ali skladiščenju palet v ozkih hodnikih.

V kategoriji visokoregalnih je nagrado IFOY prejel Jungheinrich za visokoregalni komisionirni tristranski viličar EKX 516, ki so ga dali na trg letos na začetku leta. Gre za tako imenovani »man-up« viličar, s katerim se skupaj z tovorom dvigne tudi upravljavec. Viličar dviguje bremena do 1,6 tone in dosega višine do 17,5 metra.

Jungheinrich postavil visoka merila

Odločilno vlogo pri podelitvi nagrade je za žirijo pomenila vrsta inovacij, s katerimi je Jungheinrich postavil najvišja merila glede visokoregalnih viličarjev. Med inovacije spada, na primer, sistem za blaženje tresljajev, ki tudi med vožnjo po neravnih tleh zagotavlja boljšo varnost in zmogljivost.

V primerjavi s sedanjimi viličarji tega razreda je v kombinaciji s paketom skladiščne navigacije povečana hitrost dviganja do 15 odstotkov, preprečuje se napačno skladiščenje, produktivnost pa se izboljša za 25 odstotkov.

Nova tehnologija sinhronskih reluktančnih motorjev povečuje energijsko učinkovitost za deset odstotkov. S kombinacijo vseh inovacij, različnih asistenčnih sistemov in zmogljivih motorjev je viličar EKX 516 optimalno pripravljen na prihodnje izzive v intralogistiki.

Drugi Jungheinrichov nagrajeni viličar je posebne izvedbe EJQ 325, ki so ga razvili za potrebe zamenjav koles na hitrih vlakih ICE družbe Deutsche Bahn (Nemške železnice). Viličar je sestavljen iz standardnih Jungjeinrichovih komponent, 2,8-kW pogonskih motorjev, pa tudi krmilo je opremljen z deli električnih viličarjev. EJQ 325 lahko natančno manevrira zaradi štirih različnih načini vožnje: naravnost, prečno, okrog in diagonalno.

V ospredju avtomatizirane rešitve v logistiki

Nagrado za najboljšo intralogistično rešitev leta 2016 je prejela družba SSI Schäfer za uporabo avtomatsko vodenih vozil, tako imenovanih AVG (Automated Guided Vehicle). Sistem je družba SSI Schäfer razvila in izdelala za nemško družbo NextLevel Logistik.

Žirijo so prepričali majhni investicijski stroški takšne rešitve uporabe AVG, ki odpira nove perspektive glede avtomatiziranih rešitev v logistiki in transportu. To je še posebno pomembno v dobi industrije 4.0 in je velika prednost za podjetja, pri katerih je nujna velika prožnost pri povezovanju različnih obratov in podpornih procesov v logističnem okolju, ter za podjetja, pri katerih se proizvodne zmogljivosti spreminjajo v zelo kratkem času.

SSI Schäfer je popolno strojno in programsko opremo za sistem AVG v družbi NextLevel Logistik namestil v treh dneh in ta je lahko takoj začel delovati. Posebnost rešitve je avtomatski sistem za branje podatkov RFID (Radio Frequency IDentification). V nasprotju s konvencionalnimi sistemi AGV, nagrajena rešitev ne zahteva zapletenih tehnoloških senzorskih ali nadzornih sistemov.

Prilagodljiva in preprosta rešitev

Velika prednost rešitve SSI Schäfer z vidika ponudnika logističnih storitev, ki deluje na hitro rastočem elektronskem segmentu, je prilagodljivost in preprosta razširljivost rešitve.

Ta ne temelji na fiksni infrastrukturi za vodenje AVG, temveč se fleksibilno vključuje v sedanjo infrastrukturo. Vozila AGV pridejo naravnost do delovnih postaj prek optično vodene črte, ki se lahko namesti hitro in prožno ter se lahko prilagodi potrebam proizvodnega procesa. Rešitev lahko raste skupaj z obsegom poslovanja in se prilagaja sezonskim potrebam posameznega proizvajalca.