»Ponudniki stanovanj so izkaznice vzeli resno«

V dveh mesecih bomo lahko v registru nepremičnin sami preverili, kdo ima zahtevani dokument.

Objavljeno
12. januar 2015 20.53
uho/Nepremicnine - Ljubljana
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana – Določilo, da stavba ali stanovanje, ki se oddaja v najem do enega leta, ne potrebuje energetske izkaznice, spodbuja lastnike, da nepremičnino pač oddajo za krajše obdobje, recimo za 11 mesecev. Iskalci najemnih stanovanj v oglasih že opažajo novo prakso, ki je zanje zelo neugodna.

Kar zadeva trajanje tržnega najema, je bila Slovenija dokaj normalna država. Geodetska uprava (Gurs) je lani vzpostavila evidenco najemnih razmerij. Iz poročila o slovenskem trgu nepremičnin za prvo polletje 2014 izhaja, da je bilo kar 53 odstotkov najemnih razmerij za nedoločen čas (kar je pozitivno presenetilo celo analitike Gursa). Skoraj petina najemnih razmerij je trajala od enega do 5 let, 3 odstotke nad 5 let, četrtina pogodb pa je bila sklenjenih za dobo do 12 mesecev.

Kako se bodo na zahteve po izkaznicah odzvali najemodajalci? Tajnik Združenja lastnikov nepremičnin (ZLAN) Aleksander Pavšler je zelo kritičen: »Stališče združenja je, da gre za še en nepotreben administrativni strošek, ki je sam sebi namen. Lastnik ima namreč pri oddaji stavbe najboljši pregled nad stroški, zlasti za ogrevanje, in prav on lahko najemnika najbolj natančno informira o porabi energije na podlagi izkušenj ali dolgoletnega povprečja. Mislim, da energetska izkaznica ne pomeni nobene dodane vrednosti za najemnika, je pa seveda vir zaslužka za tiste, ki izkaznice izdajajo.«

Pavšler je prepričan, da se bo spremenila povprečna dolžina najemnega razmerja. Lastniki bodo z najemniki na papirju sklepali fiktivne pogodbe, za njimi pa bo stal ustni dogovor o podaljševanju oziroma vnovičnem sklepanju najema. Vsi sogovorniki, s katerimi smo se pogovarjali, pritrjujejo, da je tak scenarij najbolj verjeten. Je pa v nasprotju s cilji slovenske stanovanjske politike. Škoduje predvsem najemnikom, saj zmanjšuje njihovo pravno varnost, povečuje negotovost in tveganje, da se bodo morali pogosteje seliti. Nenazadnje pa tudi najemodajalcem povzroča dodatne administrativne obveznosti in stroške.

Končno se premika

S problemi najemnega sektorja se bodo morali odgovorni ukvarjati v bližnji prihodnosti, oskrbovanje z energetskimi izkaznicami pa se je, kot kaže, premaknilo z mrtve točke. Energetski strokovnjak z licenco za izdelavo izkaznic Matjaž Valenčič (Združenje izdelovalcev energetskih izkaznic) z zadovoljstvom ugotavlja, da so »vsaj ponudniki stanovanj izkaznice vzeli resno; tisti ukrep, ki mu sam nisem preveč zaupal – umik oglaševanja za stanovanje brez izkaznic – se je izkazal kot edini učinkovit«. Število izdelanih izkaznic nezadržno raste, po Valenčičevi oceni so v dveh tednih izdelali okoli 2000 dokumentov.

Ali imajo izkazničarji pri svojem delu kakšne težave z izvajanjem novega pravilnika? Valenčič: »Težave so, kar je pričakovano in dobro. Nerodno pa je, da na vprašanja izdelovalcev energetskih izkaznic zakonodajalec ne odgovarja. Menda bomo ta teden končno dobili tolmačenje pravilnika, ki je začel veljati okoli 20. decembra!« Kot ve povedati sogovornik, je Obrtna zbornica menda že zahtevala, da se iz obveze o energetski izkaznici izvzame tudi obstoječe poslovne najeme, ne le obstoječe najeme stanovanj. Valenčič dvomi o koristnosti take rešitve, še posebno, če ni strokovno podprta.

O cenah in številu izkaznic

Po zadnjih podatkih ministrstva za infrastrukturo je licenco za izdelavo energetskih izkaznic v Sloveniji do 17. decembra pridobilo 268 strokovnjakov. Število izdanih energetskih izkaznic se spreminja iz dneva v dan. V petek, 9. januarja, jih je ministrstvo zabeležilo 1741, v resnici pa je izdelanih še več (nekaj jih je na poti). Elektronskega registra še ni, tako da tudi na ministrstvu izkaznice preštevajo na roke.

Na vprašanje Dela so pojasnili, da bo posameznik lahko dobil podatek o energetski izkaznici iz registra nepremičnin, ki ga vodi Geodetska uprava RS. Bazi podatkov naj bi bili povezani predvidoma v dveh mesecih. Od takrat bo lahko posameznik, ki bo po pregledoval podatke o nepremičnini po njeni ID številki, videl tudi elektronski dokument izdane energetske izkaznice.

Konkretne cene izdelave izkaznic, poudarjajo na ministrstvu, določa trg, medtem ko vladna uredba postavlja zgornjo mejo. Minister Peter Gašperšič je že ob decembrski objavi pravilnika o metodologiji izdelave izkaznic napovedal novo uredbo in razkril tudi najbolj vznemirljivo podrobnost: da censkih omejitev ne bo več. Uredba naj bi torej določala strukturo cene, predvsem pa kos, ki si ga ob vsaki izkaznici odreže država – takso. In kdaj lahko pričakujemo uredbo? Ministrstvo: Nova uredba bo sprejeta pred začetkom delovanja uradnega registra v popolni obliki.

Po informacijah Zbornice za poslovanje z nepremičninami konkurenca na trgu izdelovalcev izkaznic že deluje, posamezne ponudbe so celo nižje od cen v državah, s katerimi smo se primerjali (npr. v Nemčiji). Za večstanovanjsko hišo, v kateri bi naročili izkaznice vsi etažni lastniki, ni redkost ponudba pod 40 evrov na stanovanje, seveda po določilih novega pravilnika (poenostavljeni postopek izračuna).