Izkušnje in znanje prenaša na mlade

Podjetnik v pokoju Toni Rifelj išče strojnike in oblikovalce za delo v razvoju.

Objavljeno
13. oktober 2016 19.16
Kariera in delo
Mojca Finc
Mojca Finc

»Ko naredim prototip, sem svoje poslanstvo za trg naredil. V tistem trenutku, ko gre v proizvodnjo, začnem delati drugega. Izdelek na trgu mora financirati naslednjega,« je razmišljal podjetnik, inovator in nekdanji župan Toni Rifelj, ki se štiri desetletja ukvarja z razvojem motorjev Tori. Peto leto teče, odkar je v pokoju, vendar je Rifelj upokojenec, ki mu nikoli ne zmanjka dela.

Ni se spraševal, kaj bo počel, ko se bo upokojil, jasno je bilo, da bo nadaljeval s svojo podjetniško zgodbo. »Imel sem toliko delovne dobe, da sem izpolnjeval zahteve za upokojitev. Po novem zakonu sem 75-odstotno v pokoju, 25 odstotkov pa delam in plačujem prispevke,« je opisal svoj status.

Blagovno znamko je sicer prodal, a je zdaj odgovoren za tehnični del proizvodnje in razvoj. V okviru tega se je lotil iskanja oziroma sestavljanja skupine mladih, ki jih zanima delo v razvoju. Nanje bi rad prenesel svoje izkušnje in znanja, ki jih je pridobival skozi vsa leta, odkar je prvič stopil v delavnico, v kateri je njegov oče popravljal avtomobile, motorje, motorne žage ...

»Iščemo takšne, ki imajo žilico, jih zanima sodelovanje in bi radi delali v razvoju. Brez inovacij in novih modelov projekt ne bo šel naprej. Potrebujemo strojnike in oblikovalce. Radi bi sestavili ekipo štirih oziroma petih mladih sodelavcev,« je razkril. Nekaj so jih že našli in jih bodo preizkusili, da vidijo iz kakšnega testa so. »Nekateri so zelo zagreti, po duši so motoristi ali pa se doma ukvarjajo v tej smeri. Pravi so tisti, ki imajo v sebi izziv in bi radi nekaj spremenili, drugače naredili,« je opisal, kakšni so mladi kandidati.

Povezalo jih je balinišče

Kaj jih je treba najprej naučiti? »Imam malo drugačen pristop do razvoja kot v drugih podjetjih. Bistveno je, da čim prej pridem do novega proizvoda. Na osnovi skic že naredim vzorce. Dokumentacijo delamo pa v končni fazi,« je Rifelj poudaril, da bi mladi morali najprej osvojiti takšno miselnost. Zanj je pomembno še, da so zmožni tudi sami ustvarjati. Pričakuje, da bo učni proces trajal približno leto dni.

Prepričan je, da imajo starejše generacije ogromno dragocenih izkušenj, ki bi jih morali posredovati mladim. »Največja težava je, ker se z upokojitvijo zaprejo vase. Imajo veliko znanja, ne vedo pa, kako ga prenesti mlajšim. Treba se je povezovati, sodelovati.

Mladi imajo pogosto ideje, potrebujejo pa potrditev in spodbudo, da so na pravi poti. Velike stvari so se rodile v garažah. Precej znanj je mogoče pridobiti z medgeneracijskim povezovanjem,« je upokojence pozval, naj se ne bojijo pristopati novim izzivom.

Eden takih je gotovo udejstvovanje v katerem od upokojenskih društev. Rifelj opravlja vlogo predsednika v Društvu upokojencev Gornji Grad. »Če smo delali dve tretjini življenja, je prav, da eno tretjino preživimo kakovostno in sproščeno,« je dejal ob izvolitvi.

Pravi, da se ljudje odzivajo na ponudbo društva, kažejo zanimanje za dejavnosti, med katerimi so raznovrstna predavanja, računalniški tečaji, ročna dela, projekt Starejši za starejše, v okviru katerega mlajši upokojenci obiskujejo starejše ...

Naslednje izobraževanje, ki jih čaka, je tisto o novi prometni zakonodaji. V zadnjem času pa se najbolj povezujejo na balinišču: »Pokazala se je želja po balinanju in zgradili smo dve stezi. V kraju so se oblikovale ekipe različnih starosti, tudi mladi so začeli balinati,« je navdušen nad generacijskim povezovanjem.