Karierno vprašanje: Kaj storiti če niste uspešni pri iskanju dela in vam pri tem zmanjkuje volje?

Oblikujmo si seznam svojih znanj, prednosti, dobrih lastnosti. Vsak dan se spomnimo tega.

Objavljeno
20. maj 2016 16.31
Barbara Gogala
Barbara Gogala

Izguba zaposlitve predstavlja spremembo in zahteva prilagoditev, ki jo spremljajo različna čustva. Pri iskanju nove zaposlitve se srečamo z mnogimi izzivi, občasnimi zavrnitvami ter iskanjem novih ciljev in moči za premagovanje ovir. Pri tem se večinoma pojavljajo jeza, razočaranje, izguba samozavesti, občutki krivde. Velik izziv je ostati pozitiven in poln energije.

Vendar sta ravno trud, vložen v ohranjanje moči, in vztrajnost pri iskanju zaposlitve izjemno pomembna za končni uspeh. Ljudje se pri tem, kaj nam pomaga ohranjati samozavest in aktivnost, razlikujemo, in prav je, da vsakdo poišče svoj način, kljub temu pa bomo predstavili nekaj predlogov.

Izberite si aktivnosti, ki vam bodo pomagale

Pomembno je, da si ne zatiskamo oči pred čustvi, ki nam jemljejo energijo, temveč se jih zavedamo in sprejmemo. Dobro je, da se odločimo za aktivnosti, ki nam pomagajo pri spoprijemanju z njimi in ohranjanju oziroma dvigovanju samozavesti.

• Dan naj ima urnik, v katerem je iskanju zaposlitve namenjen določen čas. Tudi preostale ure si je koristno načrtovati in vanje vključiti dejavnosti, ki nas posebno veselijo. Športne aktivnosti so zelo dobre za odpravljanje posledic dolgotrajnega stresa, ki ga prinaša iskanje zaposlitve, zato naj bodo vključene v urnik. Načrt naj bo pester, saj le to preprečuje, da bi dnevi postali monotoni. Poskusimo ohraniti dejavnosti, ki smo jih vedno radi počeli, in jih prilagodimo finančnim zmožnostim. Nekaterim ljudem zadostuje okviren načrt, ki si ga oblikujejo v glavi, drugi potrebujejo načrt na papirju. Če se zalotimo, da smo zamenjali dan za noč, da smo preždeli več ur na dan pred televizorjem, je znak, da je treba narediti spremembo.

• Oblikujmo si kratkoročne, dosegljive in merljive cilje, na primer: pokličimo nekaj oseb na dan, da se podrobno pozanimamo o nekem podjetju – opravimo pogovor z osebo, ki nam lahko da koristne informacije; preberimo del priročnika Spleti svojo kariero ali gradiva na drugih straneh, ki ponujajo nasvete in pomoč pri iskanju zaposlitve. Koristno je zapisovanje vseh aktivnosti – v pomoč pri tem lahko uporabimo Načrt aktivnosti, ki je del eSvetovanja. Primerno se nagradimo za opravljene aktivnosti – nagrade nas spodbujajo, da bomo ohranjali dejavnost, ki nam koristi.

• Realno je treba oceniti čas, v katerem lahko pričakujemo odgovor delodajalca, oziroma to preverimo kar pri njem. S tem preprečimo nestrpno pričakovanje, ki nam ne koristi, ampak se zamotimo z drugimi, bolj prijetnimi dejavnostmi.

• Nadaljnje usposabljanje ima v času iskanja zaposlitve mnogo pozitivnih učinkov: ostajamo v stiku s stroko, širimo področja, na katerih lahko delamo, pridobivamo prednost pred konkurenco, dvigujemo si samozavest, delodajalcem pa sporočamo, da nismo sedeli križem rok in da smo zato dobra izbira. Dostopnih je precej brezplačnih usposabljanj, predvsem po spletu. Zbirko odprtih spletnih univerz smo na zavodu pripravili v rubriki Usposabljanje in izobraževanje na spletni strani za mlade.

• Oblikujmo si seznam svojih znanj, prednosti, dobrih lastnosti. Vsak dan se spomnimo tega.

• V mislih oblikujmo želeno stanje – kako bo, ko bomo spet zaposleni. Večkrat in vztrajno si te misli prikličimo v zavest, s tem se borimo proti občutku nemoči.

• Poiščimo pomoč prijateljev, kolegov ali strokovnjakov – nima smisla ostati sam v tej situaciji. Znaki, ki kažejo, da potrebujemo pomoč drugih strokovnjakov, kot so karierni svetovalci, osebni zdravnik, terapevt, so: izguba volje in energije, večinoma negativne misli, jeza na ves svet, motnje spanja in drugih življenjskih funkcij. Včasih zadostuje že pogovor, prijateljski objem, sporočilo, da smo dobri, morda srečevanje z ljudmi, ki so v podobni situaciji, so pa situacije, ki zahtevajo intenzivnejšo pomoč.

• Poskrbimo zase!