Po službi nujno rolete dol in v posteljo

Poskrbeti je treba za dovolj kakovostnega spanca, poživilni napitki pa ne morejo nadomestiti ustrezne hrane.

Objavljeno
10. avgust 2017 13.32
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

»Zavedamo se, da je nočno delo lahko omejitev pri pridobivanju kakovostnega mladega kadra. Zato v zadnjih letih delamo na avtomatizaciji naših proizvodnih procesov, ki olajšajo delo in hkrati zmanjšujejo število zaposlenih v nočni izmeni. Ker pa steklarske peči ne moremo ob 22. uri ugasniti in jo spet zagnati ob 6. uri, iščemo načine, kako pomagati zaposlenim z dodatnim ozaveščanjem in ergonomsko ureditvijo delovnih mest,« so povedali v Steklarni Hrastnik.

Z anketo so ugotovili, da veliko zaposlenih po nočni izmeni ne nameni dovolj časa spanju. Tako so v okviru projekta promocije zdravja, s katerim želijo olajšati delo predvsem zaposlenim v proizvodnji z ergonomsko ureditvijo delovnih mest in ozaveščanjem o zdravem načinu dela in življenja, izvedli tudi delavnico o spanju in nočnem delu.

Nevarno za nekatere bolezni

»Po 'nočni' je spanje ključno za telesno in duševno rehabilitacijo, zato je zelo pomembno, da poskrbimo za kakovosten spanec in da vzdržujemo zdrave spalne navade,« so povedali strokovnjaki s področja medicine iz podjetja Aristotel, s katerim steklarji sodelujejo v projektu promocije zdravja. Kot je v internem glasilu Steklarne opozoril Dani Mirnik, dr. med., specializant medicine dela, prometa in športa, je glede na najnovejše raziskave spanje veliko pomembnejše, kot so sprva mislili.

Priporočila Svetovne zveze za motnje spanja

Naše telo se med spanjem obnavlja in če spimo premalo po Mirnikovih besedah lahko pride do zapletov z našim zdravjem, razvoja nekaterih bolezni (na primer srčno-žilnih obolenj, diabetesa, visokega krvnega tlaka, oslabi lahko delovanje imunskega sistema, presnove), zaspanost je tudi pogost vzrok nesreč na cesti, doma ali pri delu. Z motnjami spanja se srečuje že skoraj vsak tretji človek. Vzroki zanje so različni, od bolezni do stresa, raznih obremenitev ali zgolj slabih spalnih navad. S to težavo se pogosteje srečujejo zaposleni, ki opravljajo nočno delo.

Malica in zajtrk

Druga težava, ki se je pokazala v anketi med zaposlenimi v Steklarni, je, da se veliko delavcev med nočno izmeno ne poslužuje organiziranega obroka, kar je dodatno tveganje za utrujenost, nezbranost in nezgode pri delu. Kot lahko preberejo zaposleni v reviji, poživilni napitki zaradi velike količine sladkorja in ostalih dodatkov kratkoročno pozitivno vplivajo na budnost, dolgoročno pa so hudo tveganje za zdravje.

»Ustrezno prehranjevanje poveča budnost in izboljša počutje med nočno izmeno in vpliva na spanec po njej,« piše v Mirnikovem prispevku, ki opozarja tudi, da je po vrnitvi domov treba zajtrkovati, saj to prav tako vpliva na spanec po nočni izmeni. Še med službo, med tretjo in četrto uro ponoči, pa svetuje majhen prigrizek, na primer jabolko ali sadni napitek.

»Takrat telesna temperatura zaradi svojega naravnega ciklusa pade in zato postanemo še bolj utrujeni in zaspani. Z majhnim kaloričnim vnosom v telo vnesemo energijo, ki dvigne telesno temperaturo, s čimer lažje prebrodimo 'krizo' noči,« svetujejo strokovnjaki.