Raziskava kaže: prihaja val zaposlovanja

Podjetja bodo med januarjem in marcem za 17 odstotkov pospešila zaposlovanje.

Objavljeno
12. december 2016 21.17
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

V prihodnjem četrtletju bodo podjetja zelo okrepila svoje zaposlitvene aktivnosti, je pokazala Manpowerjeva raziskava o zaposlitvenih napovedih med 622 delodajalci v Sloveniji.

S pričakovano 17-odstotno rastjo zaposlovanja (toliko podjetij več je izkazalo napoved zaposlovanja) se uvrščamo med države z najvišjo neto napovedjo zaposlovanja. Trg dela bo najmočnejši od leta 2011, ko je bila opravljena prva tovrstna raziskava, in to ne glede na regijo, panogo in v štirih od petih kategorijah podjetij (razen v malih podjetjih). V primerjavi z iztekajočim se četrtletjem, ki je do zdaj veljalo kot najbolj optimistično, je napoved zaposlovanja boljša za pet odstotnih točk, v primerjavi s prvim četrtletjem letos pa je boljša za 13 odstotnih točk.

Rast zaposlovanja je napovedalo 16 odstotkov vprašanih podjetij, v treh odstotkih pa upad, medtem ko 79 odstotkov delodajalcev sprememb v zaposlitveni strukturi med januarjem in marcem 2017 ne predvideva.

Naječ priložnosti bo v proizvodnji in gradbeništvu

Najbolj se bodo potrebe po delavcih povečale v proizvodnji in gradbeništvu (napoved neto zaposlovanja znaša +24 odstotkov), v javni upravi in socialnih storitvah (+17) ter trgovini na debelo in drobno (+16), pa tudi v panogah finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin ter transporta. Še najbolj previdni so delodajalci, ki se ukvarjajo s kmetijstvom, lovom, gozdarstvom in ribolovom − število delodajalcev iz te panoge, ki načrtujejo zaposlovanje, se je povečalo za sedem odstotkov.

Manpowerjeva analiza, ki Slovenijo deli na štiri regije, je tudi v tem pogledu najbolj optimistična doslej. V osrednji in jugozahodni regiji bo zaposlovalo 19- oziroma 18 odstotkov več podjetji, v jugovzhodni in severovzhodni pa 14- oziroma 13 odstotkov.

V vseh štirih skupinah podjetij, razdeljenih glede na število zaposlenih na mikro, mala, srednja in velika, so napovedali rast zaposlitvenih možnosti. Najbolj se bodo povečale v velikih podjetjih (več kot 250 zaposlenih), in to kar za tretjino, v srednjih (50−249 zaposlenih) za več kot petino, v preostalih dveh skupinah pa za 15 (mala z 10−49 delavci) oziroma osem odstotkov (mikro podjetja z manj kot desetimi zaposlenimi).

Skrb za usposobljene kadre ...

Robert Vovk, direktor podjetja Manpower, poudarja: »V splošnem ostajajo obeti na slovenskem trgu dela optimistični tudi po vstopu v leto 2017. Vendar številna prizadevanja delodajalcev po zaposlovanju lahko ogrozi pomanjkanje talentov, saj je razkorak med povpraševanjem in ponudbo kandidatov z določenimi specifičnimi znanji še vedno velik. Kljub temu pa so zaposlitveni obeti, če delodajalci najdejo usposobljene iskalce zaposlitve z želenim znanjem, izjemno visoki.«

Na globalni ravni o najmočnejših napovedih zaposlovanja za prvo četrtletje 2017 poročajo delodajalci v Tajvanu, Indiji, na Japonskem, Madžarskem in v Sloveniji, o najšibkejših pa delodajalci iz Brazilije, Švice in Italije. V 19 od 43 državah so napovedi zaposlovanja v četrtletni primerjavi izboljšane, v 17 državah so upadle, medtem ko so v letni primerjavi napovedi izboljšane v 20 državah, v 18 pa so raziskovalci v Manpowerju zaznali upad napovedi zaposlovanja.

V 23 od 25 evropskih, bližnjevzhodnih in afriških državah delodajalci napovedujejo zaposlovanje, najbolj se bo okrepilo ravno v Sloveniji in na Madžarskem, zaposlovanje v Švici pa je prvič v obdobju zadnjih dveh let upadla v negativno območje.