V Sovenu predelajo skoraj vso volno

V družinskem podjetju Srblinovih že dvajset let razvijajo predelavo ovčje volne kot naravnega in ekološkega materiala.

Objavljeno
12. september 2016 14.59
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Selnica ob Dravi − S tem, kar zdaj poskuša spodbuditi in začeti civilna pobuda Ekoci, torej z iskanjem dohodka in delovnih mest pri pridelavi in predelavi naravnih tekstilnih vlaken, se v družinskem podjetju Srblinovih Soven ukvarjajo že dve desetletji.

Od slovenskih ovčerejcev odkupujejo volno, jo predelujejo in iz nje izdelujejo različne izdelke, od ročnih pletenin do toplotne izolacije ter z volno polnjenih odej in vzglavnikov. S svojimi naravnimi, ekološkimi izdelki so bili tudi najuspešnejši na letošnjem strokovnem ocenjevanju najbolj inovativnih oblačil iz naravnih materialov v sklopu kmetijsko-živilskega sejma AGRA.

Družina Srblin se je s predelavo ovčje volne začela ukvarjati po naključju. Babica je imela ovce, ki jih je bilo treba dvakrat na leto striči, vendar niso vedeli, kaj storiti z volno. Oče Leon je potem volno začel nositi v predelavo več kot osemdesetletnemu Antonu Majcnu v Dravograd, ki je ovčjo volno na starih, improviziranih strojih predeloval v domači garaži.

Takrat je bil Majcen edini predelovalec ovčje volne Sloveniji in še on se je pripravljal, da dejavnost opusti. Leon Srblin je v tem zato, ker se je ovčereja takrat v Sloveniji širila, zaznal tržno nišo in priložnost.

»Beseda je dala besedo in oče je od gospoda odkupil stroje, pustil dobro službo in začel novo poslovno pot,« nam je pripovedoval sin Žiga Srblin.

Najprej v domači garaži

Začeli so v domači garaži, predelovali so volno, ki so jo odkupovali od vedno večih ovčerejcev, širili predelavo in dokupovali stroje, ki jih ni bilo mogoče dobiti v Sloveniji, zato so jih uvozili iz tujine.

»Kupili smo novo, večjo predilnico v Avstriji in tako za 60 odstotkov povečali količine, ki smo jih lahko predelali ob veliko boljši kakovosti. Izdelovali smo volnene niti, sami pa smo razvijali tudi druge izdelke, kot je volnena toplotna izolacija in volnena posteljnina. Na oglede naše prozvodnje so začele prihajati skupine šolarjev in raznih društev in tudi prek tega smo postajali vse bolj znani in dobivali dobavitelje volne in kupce za izdelke.

Že takrat smo se usmerili v naravno, ekološko predelavo, saj na primer pri pranju volne ne uporabljamo nobene kemikalije, le slano vodo, in tudi pri drugih procesih kemikalij ni. Ker se je proizvodnja tako razširila, da je postala naša hiša pretesna, smo v Selnici kupili prvo halo in proizvodnjo preselili tja in jo znova razširili z novimi stroji. Tako iz leta v leto povečujemo predelavo in proizvodnjo,« Žiga Srblin na kratko opiše razvojno pot njihovega družinskega podjetja.

Odkupijo 95 odstotkov slovenske volne na leto

Zdaj je v podjetju devet redno zaposlenih, letno pa odkupijo in predelajo okrog 120 ton oziroma 95 odstotkov vse slovenske ovčje volne.

Pravzaprav Soven zadnjih nekaj let za slovenske ovčerejce predstavlja edino možnost, da volno, ki se po novih predpisih obravnava kot stranski živalski produkt in je ne smejo zavreči kot navaden odpadek, oddajo v skladu s temi predpisi in za to dobijo potrebno potrdilo.

Korist je torej obojestranska. Dodatno pa družba Soven daje vsaj občasno zaposlitev še več kot osemdesetim pletiljam, ki zanje pogodbeno na domu ročno pletejo volnene izdelke. Srblinovi so torej dober primer zelenega krožnega gospodarstva, ki varuje okolje in v določeni tržni niši prinaša nova delovna mesta.