Bruseljski da za izbrano kakovost Slovenije

Slovenija je po mesece dolgem preverjanju dočakala potrditev evropske komisije za promocijo slovenskega mleka in mesa.

Objavljeno
26. oktober 2016 16.35
Ljubljanske mlekarne - znak kakovosti
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Ljubljana − Slovenija je po več kot šestih mesecih preverjanja v Bruslju dobila dovoljenje za izvajanje z državno pomočjo sofinancirane promocijske sheme Izbrana kakovost Slovenije pri mleku in mesu. Prvi mlečni izdelki z znakom Izbrana kakovost Slovenije, ki potrjujejo slovensko poreklo in višjo kakovost, so že na trgovskih policah.

Znotraj sheme sta že mleko in meso, z začetkom leta 2017 se shemi pridruži sadje, predvidoma leta 2018 pa še zelenjava. Danes se formalno začenjajo tudi vsi izvedbeni postopki, da zaživi triletni projekt, za katerega bodo v promocijskih aktivnostih predvidoma porabili tri milijone evrov.

»Cilj je povečati prodajo lokalne slovenske hrane, obenem pa imajo naši proizvajalci hrane možnost za stabilno proizvodnjo. Od leta 2010, ko smo začeli projekt, je samo 30 odstotkov potrošnikov iskalo lokalne izdelke. Delež takih potrošnikov se zdaj bliža 70 odstotkom. Cilj je 90-odstotna odzivnost, kar naredi sektor bolj varen,« je ob podrobnejši predstavitvi sheme in njene izvedbe izpostavil kmetijski minister Dejan Židan.

V Sloveniji je okoli 700 živilskopredelovalnih podjetij, ki zaposlujejo okoli 12.000 ljudi, obenem pa uvozimo za 1,6 milijarde evrov hrane, je v imenu mlekarskega sektorja opozorila direktorica Mlekarne Planika Anka Lipušček Miklavič. Po njenem je prav spodbujanje potrošnika, da izbira domačo slovensko hrano, izjemno pomembna tako za kmete kot za predelovalno dejavnost. Z označevanjem izdelkov, pridelanih in predelanih v slovenskih mlekarnah (vse so v shemi Izbrana kakovost Slovenije), je zajamčeno, »da je mleko namolzeno na slovenskih kmetijah in predelano v slovenskih mlekarnah, ki bodo do nadaljnjega same prispevale denar za shemo, tako da na začetku s tem stroškom kmetje ne bodo obremenjeni«.

Za promocijo sta sektorja mleko in meso določila enotne višine prispevkov. Za tisoč litrov mleka je prispevek 50 centov, za glavo govedi do enega leta 70 centov, za glavo govedi nad enim letom 2,40 evra, za glavo perutnine pa 0,3 centa.

Prehrambni izdelek z oznako Izbrana kakovost Slovenije je narejen v Sloveniji, prav tako je slovenska surovina, za izdelek pa uporabljajo strožje standarde kot v običajni proizvodnji.

Pri mesu po besedah Izidorja Krivca, predsednika GIZ meso in direktorja Celjskih mesnin, trenutno še poteka certificiranje, kmalu pa naj bi potrošniki že lahko posegali tudi po mesu s to oznako. »Končno smo stopili v čevlje držav, ki se zavedajo pomena lokalne hrane, kot je naša soseda Avstrija,« je dejal Krivec.

Predsednica sveta za promocijo Anita Jakuš je pojasnila, da bo izvajalec promocije podjetje Futura, svet pa bo spremljal izvajanje promocije, sledil rezultatom in nadziral porabo denarja. Promocijska kampanja se bo začela predvidoma decembra.
Z novim, poenotenim označevanjem bo zagotovljena tudi višja kakovost izdelkov slovenskega porekla, kar je pomembno za povrnitev zaupanja potrošnikov, da je izdelek res slovenski, je prepričan predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič. »Ravno ta shema bo dokazovala poreklo. Če bomo odgovorno pristopili v izvajanje sheme, bo projekt dal tudi dodano vrednost,« je prepričan.

Da bodo kakovostnejši slovenski izdelki v shemi dosegli tudi višjo ceno, pa meni predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk. Prepričan je, da bodo potrošniki za te izdelke pripravljeni plačati kaj več kot deset odstotkov.
Za zdaj označeni izdelki v prodaji ne bodo dražji, pravijo, nekoliko več naj bi za višjo kakovost zaslužili dobavitelji. Oznaka izbrana kakovost naj bi bila v prihodnosti tudi edina znamka za oznako slovenskih izdelkov, saj je trenutno na tem področju zaradi veliko najrazličnejših oznak zmeda.