Rekordna letina koruze

Zaradi pozebe slabši pridelek jabolk, hrušk in grozdja.

Objavljeno
25. oktober 2016 14.03
M. Š.
M. Š.

Ljubljana − Pridelek koruze za zrnje bo letos po zadnjih napovedih, ki jih potrjuje tudi državni statistični urad (Surs), verjetno rekorden, s pričakovanimi v povprečju 9,2 tone pridelka na hektar. Zato pa bo, po poznopomladanski hudi pozebi tudi pričakovano, slabši pridelek jabolk (16,8 tone na hektar) in grozdja (5,8 tone na hektar).

Po zadnjih podatkih naj bi letošnji skupni pridelek koruznega zrnja tehtal okrog 341.000 ton. To je v primerjavi z dobrim pridelkom lani še za skoraj odstotek več in za dobro desetino več (za 11,5 odstotkov) od povprečne količine, pridelane v zadnjih desetih letih.

Povprečni pričakovani pridelek koruze za zrnje naj bi tehtal že omenjenih 9,2 tone na hektar, kar je največ doslej. Povprečni pričakovani pridelek silažne koruze (48,1 tone na hektar) bo menda sicer nekoliko manjši (za 2,6 odstotka) od lanskoletnega rekordnega povprečnega pridelka, v primerjavi s povprečnim pridelkom, doseženim v zadnjih desetih letih, pa za kar 12,4 odstotka večji.

Manj sadja

Sadjarji bodo po teh napovedih letos pospravili iz intenzivnih sadovnjakov za več kot polovico manj jabolk (za 51,5 odstotkov manj), za desetino manj je hrušk, za petino manj kot lani je bilo tudi breskev, nektarin, češpelj in sliv. Res pa je, da je bila lanska letina za sadjarje rekordna.

Povprečni hektarski pridelek jabolk v intenzivnih sadovnjakih naj bi letos tehtal 16,8 tone, to je polovico manj kot v lanski rekordni letini in 38,7 odstotka manj od zadnjega desetletnega povprečja in najmanjši v zadnjih petnajstih letih. V ekstenzivnih sadovnjakih letos pričakujejo za 42,2 odstotka manj jabolk, za dobro tretjino (33,5 odstotka) manj hrušk ter za 11 odstotkov manj češpelj in sliv kot lani.

Povprečni pričakovani pridelek jabolk je 24,7 kilograma na drevo (to je za 41,2 odstotka manj od zadnjega desetletnega povprečnega pridelka), povprečni pričakovani pridelek hrušk je 19,6 kilograma na drevo, kar je za tretjino manj od zadnjega desetletnega povprečnega pridelka, povprečni pričakovani pridelek češpelj in sliv pa je 9,3 kilograma na drevo, kar je za 37,5 odstotka slabše od zadnjega desetletnega povprečnega pridelka.

... in grozdja

Po statističnih podatkih o pričakovanih pridelkih naj bi letošnji skupni pridelek grozdja tehtal okrog 91.000 ton, kar je za dobro petino (natančneje za 22,3 odstotka) manj od lanskega količinsko dobrega pridelka in za kar 15,5 odstotka manj od povprečnega količinskega pridelka grozdja v zadnjih desetih letih. Povprečni pričakovani hektarski pridelek grozdja je s 5,8 tone za 13,2 odstotka manjši od zadnjega desetletnega povprečnega hektarskega pridelka grozdja.

Dobra letina krompirja

Skupni pridelek krompirja bo po zadnjih podatkih letos tehtal okrog 87.000 ton. To je v primerjavi z dobro lansko letino za 4,4 odstotka manj, v primerjavi s povprečno količino, pridelano v zadnjih desetih letih, pa za kar desetino manj.

Upoštevati je treba, pravijo, da je količinski pridelek čedalje manjši zato, ker se prideluje na čedalje manjši površini, v zadnjih desetih letih se je površina zmanjšala za skoraj polovico (za 46,7 odstotkov). Povprečni pričakovani pridelek krompirja je po zadnjih podatkih 27,7 tone na hektar, to je za 17,5 odstotkov več od zadnjega desetletnega povprečnega hektarskega pridelka.

 Več industrijskih rastlin

Letos naj bi pridelovalci oljnih buč pospravili okrog 3900 ton bučnih semen za olje, to je za 14,5 odstotka več kot lani in za 37,4 odstotka več od povprečno pridelane količine oljnih buč v zadnjih desetih letih. Povprečni pričakovani hektarski pridelek buč za olje naj bi bil 0,7 tone, to je enako kot v prejšnjem letu in približno za desetino (natančneje za 11,1 odstotka) večji od zadnjega desetletnega povprečnega hektarskega pridelka. Večji pričakovani pridelek oljnih buč je deloma posledica boljše letine, deloma tudi večjega obsega površine, posejane s to oljnico (letos je ta za četrtino večja kot pred desetimi leti).

Tudi sončnice so letos na nekaj več posejanih površinah kot lani dobro obrodile. S povprečnim hektarskim pridelkom 2,7 tone na hektar, to je za 36,4 odstotka več od povprečnega hektarskega pridelka zadnjih desetih let, je to največji pridelek doslej.

Letošnje vremenske razmere so ugodno vplivale tudi na hmelj − z nekoliko večje površine kot lani (za dobrih pet odstotkov) so pospravili za 15 odstotkov več hmelja kot lani. Povprečni hektarski pridelek hmelja naj bi bil 1,6 tone na hektar, kar je za okrog 12 odstotkov več od povprečnega hektarskega pridelka zadnjih desetih let.