Sprejeti predlog nove strategije igralništva predpostavlja, da so igre na srečo lahko del turistične dejavnosti. Lastništvo pa bi se dalo urediti z licenciranjem, kakršno poznajo v ZDA ali z evropskim modelom, kjer je država pomembna lastnica.
Ljubljana – Predlog nove strategije igralništva, ki ga je vlada sprejela na današnji seji, je pomemben mejnik v razvoju turistične dejavnosti in turizma, je po seji vlade povedal minister za finance Franc Križanič. Glavna predpostavka strategije je, da so igre na srečo lahko del turistične dejavnosti, z degresivnim obdavčenjem pa je mogoče spodbujati pomemben investicijski cikel v slovenskem turizmu. »Igre na srečo organiziramo na različnih ravneh, od megazabaviščnega centra do različnih salonov.«
Odprto vprašanje ostaja lastništvo oziroma lastniška regulacija, je dejal Križanič. Finančni minister je pojasnil, da je zelo močna ideja o popolni lastniški deregulaciji, ki bi se jo dalo urediti z licenciranjem, kakršno uveljavljajo v ZDA. Druga možnost je klasični evropski model, po katerem imajo države pomemben delež lastništva.
Kot je že prejšnji teden napovedal minister, nova strategija predvideva manj klasičnih igralnih salonov in več večjih igralno-zabaviščnih centrov. Kljub temu je včeraj dejal, da bodo salone dopuščali tam, kjer bodo lahko preživeli, ne bodo pa jim dodajali še dveh ali treh, kjer zaradi prezasičenega trga nobeden ne bi preživel. Uspešen manjši salon bo lahko prerasel v casino, grand casino in tako naprej, je povedal Križanič.
Trenutno ta možnost še ni predvidena, a jo bo mogoče vnesti v strategijo v postopku obravnave v državnem zboru. Pri klasičnih igrah na srečo, ki jih prirejata Loterija Slovenije in Športna loterija, bo vlada predvidoma zahtevala javno lastništvo, se pravi, da se bo moral zasebni sektor iz lastništev v celoti umakniti. Končne rešitve bodo šle skozi zakonodajni postopek, za katerega pričakujejo, da bo končan v prvi polovici prihodnjega leta, je napovedal Križanič. Strategija predvideva še združitev davka od iger na srečo in koncesijsko dajatev v eno samo, ki pa bo degresivna in odvisna od tega, koliko bi posamezen ponudnik vlagal v turizem.
Premier Borut Pahor je dejal, da mu je bilo očitano, da se je strategija od prve predstavitve precej oddaljila od tistega, kar so strateškemu svetu ministrov predlagali sprva. »Zato sem, ne zaradi pogovora z Jocem Pečečnikom, pa tudi zato, na današnji seji vlade predlagal, da se strategija ne jemlje kot biblija, ampak kot temeljna usmeritev, da pa je toliko bolj pomembno – ravno zaradi različnih stališč v strokovni javnosti in med zainteresiranimi v industriji – da se previdno in preudarno pripravijo zakoni, ki bodo šli spomladi v parlament,« je končal Pahor.
Komentarji