Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Ljubljanska borza: SBI TOP teden začel s padcem

Najbolj so se ob sicer skromnem prometu pocenile delnice Luke Koper, za 1,88 odstotka.
17. 11. 2014 | 15:08
Ljubljana - Na Ljubljanski borzi je indeks blue chipov SBI TOP današnje trgovanje končal pri vrednosti 821,90 točke, kar je 2,98 točke oz. 0,36 odstotka manj kot v petek. Najbolj so se ob sicer skromnem prometu pocenile delnice Luke Koper, za 1,88 odstotka, piše STA.

Skupen promet je znašal 2,88 milijona evrov, od tega je 2,47 milijona evrov odpadlo na promet z delnicami iz prve kotacije, kjer se je največ trgovalo z delnicami Pozavarovalnice Sava.

Kot omenjeno, so se delnice Luke Koper pocenile za 1,88 odstotka in dan končale pri vrednosti 23,45 evra. Promet z omenjenimi delnicami je bil sicer skromen, sklenjenih je bilo le šest poslov, v katerih je nove lastnika dobilo 171 delnic.

Ob 18.680 evrov prometa so se pocenile tudi delnice Petrola, in sicer za 0,87 odstotka na 295 evrov. Krkine delnice, s katerimi je bilo danes za 746.520 evrov prometa, so dan končale 0,27 odstotka nižje pri vrednosti 60,12 evra.

Malenkost, za 0,06 odstotka na 16,79 evra, se je znižal tečaj delnic Pozavarovalnice Save, ki so bile z dobrim milijonom evrov prometa najprometnejše. Ob 24.320 evrov prometa so se nekoliko pocenile še delnice Zavarovalnice Triglav, in sicer za 0,02 odstotka na 24,61 evra.

Med blue chipi so se podražile le delnice Mercatorja in Telekoma Slovenije. Mercatorjeve delnice so ob skromnem prometu pridobile 0,71 odstotka in dan končale pri 72,51 evra, delnice Telekoma Slovenije pa so se podražile za 0,06 odstotka na 159,10 evra. Promet s Telekomovimi delnicami je znašal 436.250 evrov.

Iz Telekoma so danes sporočili, da so z gibraltarsko vlado podpisali pogodbo o prodaji 50-odstotnega deleža v družbi Gibtelecom Limited za 47,7 milijona evrov. Prodaja je, kot so navedli, skladna s sprejetim poslovnim načrtom skupine Telekom Slovenije za leto 2014 ter s strateškim poslovnim načrtom skupine za obdobje 2014-2018.

Vodja oddelka analiz v družbi Alta Invest Sašo Stanovnik je prodajo omenjenega deleža za STA komentiral z besedami, da se večje spremembe v strukturi skupin načeloma ne izvajajo v času prevzemov, saj to vpliva na poslovanje skupine in s tem prevzemno ceno ter na strateško usmerjenost.

"V konkretnem primeru pa ne vemo, koliko je poteza usklajena z interesenti za nakup Telekoma Slovenije - od tega je odvisen tudi vpliv konkretne poteze," je poudaril Stanovnik in dodal, da prodajna cena relativno visoka, naložba v Gibtelecom pa je bila z vidika poslovanja in dividend v preteklosti pozitivna in stabilna.

V standardni kotaciji se je največ trgovalo z delnicami Pivovarne Laško (119.270 evrov prometa), ki so se pocenile za 1,57 odstotka na 25 evrov. Največji padec tečaja so v tej kotaciji sicer zabeležile delnice Žita (-3,41 odstotka na 126,05 evra), sledile so delnice Aerodroma Ljubljana (-2,06 odstotka na 60 evrov). Promet z obema delnicama je bil sicer skromen.

V vstopni kotaciji po prometu še naprej prednjačijo delnice Cinkarne Celje. Danes je bilo z njimi sklenjenih za 201.120 evrov poslov, tečaj pa se je znižal za 1,49 odstotka na 208,85 evra.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine