
Postanite naročnik | že od 14,99 €

Urad za varstvo konkurence ni ugotavljal, ali je bila ta Mobitelova cena predatorska oziroma ali je prevladujoči operater storitve ponujal ceneje, kot jih lahko ob upoštevanju njegovih veleprodajnih cen ponuja konkurenca. Prav na to so že ob začetku postopka opozarjali poznavalci – klici v Mobitelovo omrežje so bili prepoceni glede na cene, ki jih morajo za končevanje klicev v njegovem omrežju plačevati drugi operaterji. Po naših informacijah, ki jih je potrdilo več virov, zdaj prav morebitno cenovno predatorstvo in škarje cen izračunava evropska komisija. UVK tako čaka, ali bodo ti izračuni dejansko pokazali kakšno zlorabo, in šele nato se bo odločil, ali bo sprejel zaveze Mobitela ali mu naložil globo. Sprejetje zavez pomeni, da je operater uradno »oproščen« zlorabe prevladujočega položaja, toda na trgu naj bi se tako hitreje vzpostavile bolj konkurenčne razmere.
Kako pa bi Mobitel lahko spremenil naročniške pakete? To je storil že avgusta letos, ko je med drugim za štiri evre podražil naročnino na Džabest in temu paketu znižal vključeni prenos podatkov z enega gigabajta na 100 megabajtov. V Mobitelu zavez, ki so jih dali varuhu konkurence, ne komentirajo. UVK menda ni zahteval zvišanja cen, temveč izenačitev količin klicev. Vendar je po mnenju naših sogovornikov čista izenačitev malo verjetna, saj Mobitel zdaj v svojih paketih ponuja od deset- do 30-krat manj klicev v druga kot v lastno omrežje (denimo 111 minut v svoje in 11 minut v druga mobilna omrežja). Lahko bi te količine približal, kar bi verjetno pomenilo občutno znižanje vključene količine v lastno omrežje. Druga možnost pa bi bila, da bi odpravil razlikovanje in bi ponudil vključeno število minut v vsa omrežja (veleprodajni ceni Mobitela in Simobila sta tako in tako že nekaj časa izenačeni), vendar bi bilo tudi v tem primeru minut precej manj kot zdaj.
Komentarji