
Postanite naročnik | že od 14,99 €

Predsednik uprave NLB Božo Jašovič je za Delo povedal, da pozdravlja podporo lastnikov pri izvajanju zelo zahtevne strategije. Presenetljiv preobrat glede strategije NLB smo napovedali že v včerajšnjem Delu . Strategija uprave in nadzornega sveta, ki ima po Križaničevih besedah zdaj prednost, sicer napoveduje umik Skupine NLB z nekaterih nestrateških trgov (Avstrija, Bolgarija, Češka, Nemčija, Slovaška) in iz dejavnosti (lizing nepremičnin in faktoring), predvideva dodatno dezinvestiranje nekaterih kapitalskih naložb, med njimi tudi odprodajo Banke Celje ter postopen umik z italijanskega in srbskega trga. Predvideva tudi odprodajo kapitalskih deležev, ki ne spadajo v osnovno dejavnost, znižanje stroškov poslovanja in povečanje stroškovne učinkovitosti banke (CIR) na raven 55 odstotkov v letu 2013.
Strategija ministrstva za finance, ki jo je oktobra sprejela vlada in je po ministrovih besedah zdaj podrejena, pa temelji na predpostavki, da država poveča svoj delež v NLB na 50 odstotkov plus eno delnico, podpira pripojitev Banke Celje k matični NLB in se zavzema za krepitev - in ne zmanjšanje - vloge NLB na strateških trgih nekdanje Jugoslavije. Za to strategijo je guverner Banke Slovenije Marko Kranjec novembra dejal, da je »v svojem bistvu čudaška. Kaj naj pomeni izhodišče strategije, da je večinsko domače lastništvo ključni vzvod, ki Sloveniji pri obstoječi ureditvi evropske finančne stabilnosti zagotavlja vzdrževanje in upravljanje finančne stabilnosti celotnega slovenskega finančnega sistema? To evropsko ureditev je oblikovala tudi Slovenija. Zdaj pa Slovenija v tem nenadoma najde veliko nevarnost.«
Po tako spremenjenem stališču vlade, ki naj bi odpravilo tudi nesoglasja glede prodaje deleža NLB v Banki Celje, se bo v petek nadaljevala seja nadzornega sveta NLB. Na njej naj bi dokončno sprejeli plan Skupine NLB 2011-2013, ki vsebuje strategijo in dokapitalizacijo banke. Delničarski sporazum med državo in KBC pa se še vedno »pripravlja.«
Komentarji