Boxmark zapušča Koroško

Vsem 120 zaposlenim so ponudili delo v Kidričevem, a jih vsaj štirideset tja zagotovo ne bo hodilo na delo.

Objavljeno
20. september 2017 17.09
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik

Otiški Vrh – Boxmark Leather seli proizvodnjo avtomobilskih prevlek s Koroške na sedež podjetja v Kidričevo. Iz Otiškega Vrha, kjer imajo zaposlenih 120 ljudi, bodo stroje odpeljali konec oktobra.

»Proizvodnjo v Otiškem Vrhu smo zaradi povečanega obsega del začasno odprli leta 2013. Načrtovali smo, da bomo na tej lokaciji ostali eno leto, a smo zaradi rasti naročil svojo dejavnost na tej lokaciji obdržali skoraj štiri leta,« je povedal direktor Boxmarka Marjan Trobiš in dodal, da so se v tem času spremenili tako postopki kot zahtevnost proizvodnega programa.

»Konkurenčnost na trgu nam uspeva ohranjati le z visokimi investicijami v specializirane stroje, ki jih potrebujemo zaradi produktivnosti in spremenjenih želja naših kupcev. S proizvodnjo v Otiškem Vrhu bi lahko nadaljevali le, če bi v specializirane stroje vlagali tudi na tej lokaciji. A takšna odločitev ni smiselna, saj take stroje v Kidričevem že imamo, z nakupom pa bi le podvajali zmogljivosti,« pravi Trobiš, ki ne skriva dosedanjih logističnih težav pri transportu surovin, polizdelkov in izdelkov med obema lokacijama.

Z organiziranim prevozom v Kidričevo

Stodvajsetim zaposlenim na lokaciji v Otiškem Vrhu so ponudili možnost nadaljevanje dela na sedežu podjetja, kamor bi jih s Koroške vozili z organiziranim avtobusnim prevozom. »Ker dogovori še potekajo, natančne številke, koliko zaposlenih bo našo ponudbo sprejelo, še nimamo,« so pojasnili na sedežu podjetja, a že zdaj je jasno, da bo za mnoge šivilje, še posebej za tiste, ki ne prihajajo iz Dravske doline, to preprosto prevelik zalogaj.


Koroške šivilje se po Preventovem propadu selijo iz ene tovarne v drugo, številne pa so našle delo čez mejo. Foto: Leon Vidic/Delo

Jasmina Uršič iz urada za delo v Dravogradu: »Zaposlenim v Boxmarku na Koroškem odpovedni rok že teče. V evidenco iskalcev zaposlitev se je doslej prijavilo 40 delavk iz Boxmarka, koliko se jih še bo, lahko le ugibamo«. Četudi bi se na zavod prijavile vse zaposlene v podjetju, Uršičeva ni zaskrbljena v zvezi z možnostjo nove zaposlitve, če seveda ne gre za starejše ženske z zdravstvenimi težavami. »Delovna mesta so se odprla tudi na Koroškem in to ne le za moške, ki imajo sicer več izbire, pač pa tudi za ženske,« pravi Jasmina Uršič.

Največ zaposlovalcev v tej branži je v Slovenj Gradcu, kjer na lokaciji bivšega Preventa deluje podjetje Dani AFC. V podjetju za italijanskega lastnika dela 270 ljudi. Do konca leta naj bi jih zaposlili še 130. Nove zaposlitve napovedujejo tudi v Adientu (nekdanji Johnson Controls), kjer imajo 675 zaposlenih in družbi Grammer Automotive Slovenija z 230 sodelavci.

Boxmark je za proizvodnjo na Koroškem najemal proizvodno halo lastnika Janka Zakeršnika. Podjetje še vedno na treh delujočih lokacijah zaposluje okoli dva tisoč ljudi. Lani so zaradi naložb poslovali z izgubo, letos delajo z dobičkom.