Rusov je manj, a porabijo veliko več kot drugi

Ruski turisti v Sloveniji so zelo zahtevni gosti, ostajajo pa dlje kot drugi tujci.

Objavljeno
25. julij 2016 19.48
Zdraviliški park Rogaška Slatina
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin

Ljubljana - Ruski gostje, ki pridejo v Slovenijo, so praviloma usmerjeni v ponudbo visoke kategorije, bogato gastronomsko ponudbo in zunajpenzionsko potrošnjo. Večina gostov prihaja s širšega območja Moskve in mest z več kot milijon prebivalci. Povečuje se tudi delež spletne prodaje in rezervacij online.

Ruski trg je za slovenski turizem zelo pomemben, ne glede na to, da se v zadnjih nekaj letih število ruskih gostov in njihovih prenočitev pri nas zmanjšuje. Tak trend ni značilen le za Slovenijo, temveč tudi za druge evropske države. Tako se je na primer lani število ruskih gostov na Hrvaškem zmanjšalo za 23,5 odstotka, v Avstriji za 33, na Madžarskem za 22,7 in v Nemčiji za 28,5 odstotka.

Kot kažejo podatki državnega statističnega urada (Surs), tudi letos ne bo boljše, saj je v prvih petih mesecih k nam prišlo deset odstotkov manj ruskih gostov, ki so ustvarili 17 odstotkov manj prenočitev kot v enakem obdobju lani. Tudi po napovedih Evropske potovalne komisije ETC (European Travel Commission) letos ni mogoče pričakovati okrevanja pri potovanjih ruskih turistov. Nasprotno, ETC napoveduje še eno leto zmanjševanja števila ruskih gotov in prenočitev, ki jih ti ustvarijo.

Lani vsak sedmi in predlani vsak četrti turist

Po podatkih slovenskega statističnega urada je lani Slovenijo obiskalo več kot 44.000 ruskih turistov, ki so ustvarili 225.000 prenočitev, kar so bili trije odstotki vseh prenočitev tujih turistov pri nas. Po številu turističnih prenočitev med tujimi turisti so se ruski lani uvrstili na sedmo mesto, predlani pa celo na četrto. V obdobju od leta 2009 do 2012 se je namreč število njihovih prenočitev pri nas podvojilo, in sicer s 164.000 na 350.000 prenočitev, po letu 2013 pa se je začelo zmanjševati.

Lani je 41 odstotkov ruskih turistov prenočevalo v zdraviliških krajih (92.000 prenočitev), od tega skoraj tri četrtine v Rogaški Slatini, 30 odstotkov v obmorskih krajih, 11 odstotkov v gorskih krajih in deset odstotkov v Ljubljani. Ruski turisti večinoma, 84 odstotkov, prenočujejo v hotelih srednjega oziroma višjega cenovnega razreda. Njihova doba bivanja je med najdaljšimi, in sicer je lani v povprečju znašala pet dni, v slovenskih naravnih zdraviliščih pa devet dni. Prav tako so to turisti z najvišjo porabo, pravijo v Slovenski turistični organizaciji (STO).

Direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer pojasnjuje, da so ruski gostje, ki prihajajo v naša zdravilišča, zelo zahtevni in tudi vedo, zakaj in po kaj so k nam prišli. Na prvem mestu je zdravje, in to tako kurativa kot preventiva. Kot individualni gostje praviloma porabijo nadpovprečno veliko že za namestitev, veliko pa si privoščijo tudi za druge storitve.

Poleg rehabilitacijskih programov so to preventivni programi, pa tudi programi razstrupljevanja, hujšanja, za ženske pa velja, da so za različne lepotne storitve/posege pripravljene nameniti veliko denarja. Posebno poglavje so tudi nakupovalne navade in posebne nakupovalne ture morajo skoraj vedno biti vključene v program njihovega bivanja v Sloveniji.


Ruski turisti se navdušujejo nad slovenskimi zdravilišči. Foto: Danilo Utenkar

Navdušeni s slovenskimi naravnimi zdravilišči

Med vsemi gosti v Rogaški Slatini je bilo lani 16,3 odstotka Rusov, ki so opravili 30,6 odstotka vseh prenočitev, kar pomeni, da so ostali dlje kot drugi gosti. Bilo jih je manj kot leto pred tem. »Ruski turisti so se v zadnjih letih zelo spremenili in postajajo eni bolj »urejenih«. S tem se večajo njihove zahteve. Vedo, kaj hočejo. Velikokrat želijo biti vodeni in iščejo temu primeren servis. Pred nekaj leti so bili bolj zapravljivi, s politično in gospodarsko situacijo pa so prešli od bolj zapravljivih gostov na nekoliko bolj ekonomične,« pojasnjujejo v Javnem zavodu Turizem Rogaška Slatina.

Da imajo Rusi radi naša zdravilišča in termalno vodo, povedo tudi v Termah Krka in dodajajo: »Navdušeni so nad tem, da imamo v Sloveniji pitne vode na pretek, všeč so jim slovenske kulturne znamenitosti. Zanje z veseljem organiziramo tudi izlete po Sloveniji ali v sosednje države. Zelo veliko jim pomeni naše poznavanje njihovega jezika, kulture in navad, pa tudi občutek varnosti in zaupljivosti.«

V hotelih Term Krka v Dolenjskih in Šmarjeških Toplicah, v Strunjanu in na Otočcu so med tujimi gosti Rusi na četrtem mestu, za Italijani, Avstrijci in Nizozemci. Rusi med vsemi gosti Term Krka zavzemajo dvajsetino. Med ruskimi gosti je poleti najbolj zaželena destinacija obmorski center Term Krka Talaso Strunjan. Na morje pridejo za 14 dni in tudi več. V pomladnem, zimskem in jesenskem času pa ruski gostje obiskujejo predvsem termalna zdravilišča v Šmarjeških in Dolenjskih Toplicah. V Termah Šmarješke Toplice jih privlačijo individualno prilagojeni programi medicinskega velnesa, v Termah Dolenjske Toplice pa uživajo v ponudbi Hotela Balnea in istoimenskega velneškega centra.

Iščejo mondene restavracije in nakupovalna središča

Iztok Altbauer pa opozarja na zmanjševanje števila ruskih turistov v zadnjih letih. Lani jih je bilo 34 odstotkov manj, ustvarili pa so 42 odstotkov manj prenočitev kot leto pred tem. »To so boleči izpadi, ki so se najavljali že ob koncu leta 2014 ob uvedbi sankcij EU proti Ruski federaciji in posledično tudi zaradi velikega razvrednotenja ruskega rublja, ki je v nekem obdobju izgubil več kot 70 odstotkov vrednosti, ter protiukrepa predsednika Putina, ki je prepovedal organiziranim skupinam, da prek zavarovalnic velikih družb, kot so Gazprom, Neftegaz …, svoje zaposlene pošiljajo v zdravilišča na območju EU in jih usmeril v Soči in na polotok Krim.«

V Javnem zavodu Turizem Rogaška Slatina pravijo, da so Rusi vedno radovedni, kako živimo v naših krajih. Po eni strani jih zanima naše običajno življenje, iščejo slovensko regionalno kulinariko, spoznavajo kvaliteto naših vin, kljub njihovi mogočni zgodovini se navdušujejo nad gradovi in zgodovinskimi objekti ter se zanimajo za našo preteklost. Po drugi strani jih pa kar nekaj išče najbolj mondene restavracije in nakupovalna središča višjega cenovnega razreda.

V hotelih Term Krka gostijo ruske goste z različnimi stopnjami kupne moči. Nekaterim je cena pomembna pri izbiri in odločanju o kraju letovanja, drugi pa dajejo prednost kakovostnim in učinkovitim storitvam ter individualnemu pristopu. Njihovo ciljno skupino sestavljajo tako seniorji, mlajši in aktivnejši, pari in družine z mlajšimi otroki kot tudi gostje, ki si želijo aktivnega oddiha z obilo možnostmi za sprostitev in z vsebinami zdravega načina življenja.